Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 589 - 24.12. - 30.01.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2019/20
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SUTHOT’un Bosna Hersek gezisi muhteşemdi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, geleneksel hale getirmiş olduğu...

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
SUTHOT yanısıra kardeş halk oyunları gruplarından Stuttgart HETAT, Stuttgart HOTEM, Herrenberg TAV ile Ulm Trakya ve Rumeli Halk Oyunları Topluluğu mensuplarından da katılımın olduğu bu gezi 19 – 23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

SUTHOT’un bu yıl 19.sunu gerçekleştirdiği bu geziye 57 kişilik bir kadroyla ve otobüsle gidildi.

Gezide kafiye rehberliği, daha önce Bosna Hersek'i 3 defa gezmiş olan Aytekin Nezor yaptı.

Geziyi Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT adına organize eden SUTHOT’un yöneticileri halk bilimi araştırmacıları ve bilgisayar yüksek mühendisleri Yeşim ve Aykut Dalgıç, „Oyuncularımızı motive etmeyi amaçlayan ve her yıl Almanya dışındaki bir ülkeye olan geleneksel gezilerimizden bu yılki Bosna Hersek gezimize talep çok yüksekti. Taleplerin hepsine cevap veremedik. Hiç ara vermeden her yıl yapmakta olduğumuz bu gezilerden edindiğimiz tecrübelerin ışığı altında her geçen yıl daha iyi, daha organize bir gezi yapmaya çalışıyoruz“ dediler.

SUTHOT daha önceki yıllarda gerçekleştirdiği gezileri Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, İtalya,Türkiye, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Avusturya, Slovakya, Polonya, Danimarka, İsveç, Slovenya, Hirvatistan, İspanya gibi degisik ülkelere yapmıştı.

Gezide, Travnik, Konjic, Blagaj, Pocitel, Mostar, Saray Bosna (Sarajevo) ile onların yakın çevresinde olan bir çok yer gezildi.

Vezirlerin Şehri olarak anılan Travnik şehrini gezen kafile orada tarihi Osmanlı Kalesini, 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesini, tarihi camilerini ve vezir mezarlarını da ziyaret etti. Eski mimariyle yapılmış tarihi evlerini gördü, şehrin doğasal olarak çok güzel olan manzarasnı tepeden seyretti. Kafile şehir merkezinde nehir kenarında bulunan „Lutvina Kahva“ da Bosna’lıların geleneksel yemeklerini yediler, geleneksel kahveleriyle birlikte Bosna böreklerinin tadına baktılar.

Topluluk Mostar'da tarihi Mostar Köprüsünü, tarihi Koski Mehmet Bey Camisini ve Karagöz Camisini de ziyaret etti. Mostar’ın tarihi sokaklarında gezinti yapıp kahve içen kafile oralardan hediyelik eşya almayı da ihmal etmedi.

Blagaj'da 550 yıllık tarihi Alperenler tekkesini ziyaret eden topluluk nehir kıyısında muhteşem manzarası olan kahve ve restaurantlara da uğramayı ihmal etmedi.

Eski günleri geri getirircesine Osmanlı mimarisini çok güzel bir şekilde gözler önüne seren tarihi Türk köyü Pocitel'i gezen kafile, gördüğü güzel manzara karşısında adeta mest oldu. Bosna Hersek’in başkenti Saray Bosna’da Aliya İzetbegoviç'in de içinde yattığı Şehitlik, Baş Çarşı, Kurşunlu Medresesi, Gazi Hüsrev Bey Camisi, Saat kulesi, Katolik katedralı, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogu, Birinci Dünya Savaşı'nın çıktığı Latin (Hünkar) Köprüsü, Osmanlı Çeşmesi, Fatih Camisi, At Meydanı, Bursa Bezistanı, Savaş zamanı iki buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tünel ve müzesi, tarihi Rimski köprüsü’nü de gezen Topluluk Baş Çarşı'da lezzetli Boşnak böreklerini yeme ve Türk kahvesini içme olanağını da buldu. Topluluk Baş Çarşı'da kısa bir halk oyunları gösterisi yapmayı da ihmal etmedi.

Topluluk Konjic'e tarihi taş köprüsünden davul zurnayla mehter marşı çalarak yürüyerek girdi. Konjic'te meydanda davul zurna ile geleneksel oyunlarımızı oynayan topluluğu Bosnalılar büyük bir ilgiyle izledi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şöför koltuğunun hemen yanındaki koltuğu sanatçı koltuğu olarak ayıran Topluluk, kafilenin içinden Türk Halk Müziği, Türk Sanat Müziği söylemek isteyenlere sanatçı koltuğuna gelip oturarak mikrofondan şarkı söylemelerine olanak sağlayarak gezinin otobüste geçen kısmına da ayrı bir canlılık kattı.

Zafer Pehlivan gitar ile otobüsün içinde tüm yolcuların istek parçalarını çalarak seslendirdi. Gezi sırasında verilen aralarda Zafer Pehlivan klarnet veya zurnasıyla, Aykut Dalgıç‘ta davuluyla geziye katılanlari büyük bir coşkuyla oynattı.

Yeşim ve Aykut Dalgıç, „Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT olarak oyuncularımıza sadece Türk Halk Oyunlarımızı öğretmeyi ve gösteri yaptırtmayı hedeflemiyoruz. Ayrıca onlara kollektif çalışma anlayışını yerleştirmeye, ekip çalışmasına yatkın olmalarını sağlamaya, disiplin ve düzenli bir çalışma yapabilme kapasitelerini geliştirmeye, başka kültürler ve ülkeler hakkında fikir sahibi olamalarına, olaylara geniş bir perspektiften bakabilmelerine ve daha sosyal bir yapıya kavuşabilmelerine olanak sağlamaya çalışıyoruz. O kapsamda halk oyunları etkinlikleri yanısıra, eğlence geceleri, piknikler, Almanya içi ve dışı geziler, festivaller düzenliyoruz. Gezilerde oyuncu arkadaşlarımız, insanları daha fazla tanıma olanağını buluyorlar, ilerde iş ve aile yaşantısında kendilerine yararlı olabilecek tecrübeler kazanmış oluyorlar.“ dedi.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT ve kardeş halk oyunları grupları Stuttgart HETAT, Stuttgart HOTEM, Herrenberg TAV ile Ulm Trakya ve Rumeli Halk Oyunları Topluluğu, Türk Halk Oyunları konusunda amatör bir ruhla ancak profesyonelce bir anlayışla 7 ile 65 yaş grubu arasında geniş bir yaş grubu aralığındaki oyuncularıyla faaliyetlerine uzun yıllardır devam ediyor.

Hepsinin Almanya içinde ve dışında bir çok yarışma ve festivalde ödülleri ve çok iyi dereceleri bulunan bu topluluklar hakkında detayli bilgiye 07024-969046, 0157-51990446 no’lu telefonlardan veya aykut_dalgic@yahoo.com dan veya www.turkhalkoyunlari.de adlı internet sayfasından ulaşılabilir.
Teilen
2019-08/01-Sayı-584
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN