Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 599 - 05.11. - 03.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Tahran'ın soğuk havalardaki kabusu hava kirliliği

Küresel ölçekte insanların karşılaştığı en önemli tehditlerden biri olarak görülen hava kirliliği, ısınma ihtiyacının arttığı kış aylarında Tahran halkı için kabusa dönüşüyor.

AA (Tahran) 
İran'ın başkenti Tahran'ın yıllardır devam eden en büyük sorunlarından biri olan hava kirliliği, şehir halkının sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Fabrika ve sanayi bölgelerinin şehir içinde kalması, trafikte çok sayıda eski model aracın bulunması ve kullanılan yakıtın kalitesizliği Tahran'daki hava kirliliğinin en önemli müsebbipleri olarak sıralanıyor.

Tahran Doğalgaz Şirketi verilerine göre, 5 milyon 568 bin 902 doğalgaz abonesi bulunan başkentte konutların yüzde 99,99'unda doğalgaz kullanılıyor.

Ancak buna karşın trafikte kullanılan araçların eski olması, tüketilen yakıtın kalitesizliği ve fabrikaların şehir içinde kalması nedeniyle hava kirliliği ciddi bir sorun olmayı sürdürüyor.

Bazı milletvekilleri, hava kirliliğinin önlenmesi için sanayi bölgelerinin şehir dışına çıkarılması, eski araçların yenilenmesi, toplu taşıma araçlarının daha fazla kullanılması ve trafikte tek- çift plaka sistemine geçilmesi gibi bir dizi uygulamaların hayata geçirilmesini öneriyor.

Plansız hızlı şehirleşme, fabrikalar, ucuz benzin ve fazla yakıt tüketimi
AA muhabirine konuşan İran Meclisi İçişleri ve Belediyeler Komisyonu Üyesi Şahabeddin Bimikdar, şehir yapılanmasında bilimsel bir yöntem izlenmediği için kentlerin büyümesiyle birlikte kullanılan araba ve tüketilen yakıtın arttığını, bunun da kaçınılmaz şekilde hava kirliliğine yol açtığını söyledi.

Daha önce sanayi tesislerinin Tahran'a 150, İsfahan'a 120 ve Tebriz'e 80 kilometre uzaklıkta olmasının kararlaştırıldığını ancak "kalkınma" bahanesiyle bu karara uyulmadığını belirten Bimikdar, söz konusu büyükşehirlerde hava kirliliğini arttıran fabrikalar kurulduğunu ve bunun da çevre kirliliğinin başlıca etkenlerinden olduğunu ifade etti.

"Benzin ile mazotun halka bedavaya yakın bir fiyata satıldığı" eleştirisinde bulunan Bimikdar, "Bu da hava kirliliğini arttıran bir faktör, çünkü neredeyse maliyetsiz tüketilen bir enerji söz konusu. Ülkemizde insanlar bir depoyu 3 dolara doldurabiliyor. Benzin biraz daha 'uygun' bir fiyata satılırsa ve onun geliri düşük gelirli insanlara dağıtılırsa, halkımız da bu çözümden memnun olur." görüşünü paylaştı.

İran'da enerji tüketiminin dünyanın diğer ülkelerine kıyasla çok fazla olduğunu dile getiren Bimikdar, şöyle devam etti: "Evlerimiz çok sıcak, odaların içinde atletle dolaşıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde kış aylarında evin içinde atletle dolaşılmaz. Almanya, Rusya ve Türkiye'ye gittim, kimse evin içinde atletle oturmuyor. Bizim evlerde odalar 28 ile 35 derece arası bir sıcaklıkta oluyor. Bu da daha fazla gaz ve enerji sarfiyatı ile hava kirliliği demektir."

"Yılda 5 bin kişi hava kirliliğinden dolayı hayatını kaybediyor"
Meclisteki İmar Komisyonu Üyesi Mehrdad Bauc Lahuti de Tahran ve diğer büyükşehirlerin hava kirliliği konusunda ne yazık ki iyi bir durumda olmadığını belirterek, "Yılda 3 bini Tahran, 2 bini diğer eyaletlerde olmak üzere yaklaşık 5 bin kişi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor." dedi.

Hava kirliliğine neden olan sanayi bölgelerinin yeni çıkarılan kanunla artık tamamen şehir dışında yapıldığını ve bu konuda eskisi gibi şehir içinde fabrikalara izin verilmediğini kaydeden Lahuti, Tahran'ın etrafındaki yüksek binaların rüzgarın önünü kestiğini bunun da hava kirliliğinde önemli bir rol oynadığını belirterek, şunları söyledi:

"Şehrin tüm noktalarında yapı yüksekliği konusunda bir standart belirlenmeli. Son zamanlarda bununla ilgili olumlu gelişmelere şahit oluyoruz. Şehrin kuzey kesiminde artık hiçbir şekilde yüksek binalara ruhsat verilmiyor. Bu tür binalar daha çok şehrin batı yakasında inşa ediliyor. Çünkü Elburz eyaleti tarafına düşen o bölgenin atmosferi müsait ve şehrin havasını etkileyemez."

Lahuti, motosikletlerin de fazla gaz sarfiyatına ve dolayısıyla hava kirliliğine neden olduğuna işaret ederek, bir motosikletin Praid marka bir otomobilin 2 katı enerji sarfiyatına ve ciddi anlamda hava kirliliğine yol açtığını söyledi. Mevcut motosikletlerin yenilenmesi gerektiğini dile getiren Lahuti, "Bunun için de motosikletlerin ithal edilip insanlarımıza uygun şartlarda satılması planlanıyor. Bahsettiğim konularda önemli gümrük muafiyetleri getirdik." şeklinde konuştu.

"Elektrikli otomobil kullanımı için büyük kolaylıklar sağlandı"
Büyükşehirlerde ulaşımın yüzde 75'inin toplu taşıma araçlarıyla yapılması konusunda kanun çıkardıklarını aktaran Lahuti, bu planlamanın Tahran'da ulaşımın yüzde 25'inin metro, yüzde 25'inin otobüs, yüzde 25'inin taksi ve yüzde 25'inin ise şahsi araçlar ile sağlanması şeklinde olduğunu söyledi.

Hazırlanan plan doğrultusunda güzel adımlar atıldığını kaydeden Lahuti, şöyle devam etti:

"Halkımız ulaşım konusunda yüzde 75 toplu taşıma araçları ve taksileri, yüzde 25 de kendi şahsi araçlarını kullanmalıdır. Konunun diğer bir yönü de ülkede kullanılan otomobillerin kalite ve hususiyetlerinin arttırılmasıdır. Elektrikli otomobil kullanımı için çıkardığımız kanunlarda büyük kolaylıklar sağladık. Elektrikli otomobil ithal eden firmalarımızı tüm gümrük vergilerinden muaf tuttuk, bu bence çok önemli bir adımdı. Bunun yanında yerli otomotiv üreticilerimizden de elektrikli otomobil üreten firmaları vergiden muaf tutuyoruz. Bu, aynı zamanda insanlarımızın elektrikli araca ilgisini arttıracaktır."
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN