Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

YTB'den Yurt Dışındaki Vatandaşların Türkiye’ye Gelişlerinde Büyük Kolaylık

 
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Abdullah Eren, “Bu izin sezonunda Türkiye'ye seyahat eden Avrupalı Türkler için Sırbistan sınırında üçer tane Türk polisi ve Türkçe-Sırpça bilen uluslararası öğrencilerimiz olacak” dedi. Uluslararası Demokratlar Birliği’nce (UID) Münih’te düzenlenen iftar programında yurt dışındaki vatandaşlarla buluşan YTB Başkanı Abdullah Eren, Türkiye’de eğitim gören yaklaşık 170 ülkeden binlerce öğrenciye, YTB tarafından burs verildiğini hatırlatarak, bu öğrenciler içinde bulunan Sırp asıllı bursiyerlerin ise izin sezonunda Sırbistan sınırında Avrupa’da yaşayan Türklere yardımcı olacaklarını dile getirdi. YTB Başkanı Eren, bu sene ilk kez Sırbistan sınırlarında Türk polisi üniformalı memurların da görev yapacaklarını, bunların vatandaşların sorunlarıyla yakından ilgileneceklerini vurgulayarak, ''Bu izin sezonunda Türkiye'ye seyahat eden Avrupalı Türkler için Sırbistan sınırında üçer tane Türk polisi ve uluslararası öğrencilerimiz olacak.'' açıklamasında bulundu. YTB Başkanı Abdullah Eren, YTB’nin Kapıkule ve İpsala sınır kapılarında vatandaşlarımıza dönük olarak geçen yıl ilk kez gerçekleştirdiği "hoş geldiniz" etkinliğinin ise bu sene daha yoğun bir şekilde yapılacağını ifade ederken; vatandaşlarımızın YTB araçlarını gümrük kapılarında göreceğini vurguladı.

‘“Avrupa’da yaklaşık 5 milyonluk bir türk nüfusu bulunuyor”
Avrupa’daki Türk varlığına da dikkat çeken Başkan Eren, “Batı Avrupa’da yaklaşık beş milyonluk bir Türk nüfusu bulunuyor. Bizden önceki nesil kendi ayakları üstünde durdu. Geçtiğimiz yıl Köln’de açılan DİTİB camiinin açılışına gelmiştik.

B urada 1965 yılında Köln’de ünlü Dom Kilisesi’nde ilk kez Ramazan Bayramı namazı kılan bir amcamızla tanışma fırsatımız oldu. Bunu nasıl organize ettiklerini anlattılar. Çok duygulandık. Avrupa’daki varlığımızın hikayesi hakikaten bir başarı hikayesi” diye konuştu.

YTB’nin 2010 yılında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlığı döneminde kurulduğunu ve yurt dışındaki Türklerle kurumsal olarak ilgilendiğini belirten Eren, sözlerini şöyle sürdürdü:

"YTB olarak üç ana alanda faaliyet gösteriyoruz. Bunlardan en önemlisi yurtdışındaki vatandaşlarımız ve onların sorunlarıyla ilgilenmek. Avrupa’daki Türk varlığı birçok meydan okumalara karşı durarak mücadele etmeye çalışıyor. Fakat son gelişmelerden sonra yeni bir paradigmaya ihtiyacımız var. Avrupa’daki Türklerin kendi ayakları üstünde duran ve anavatana da siyasi ve toplumsal katkıda bulunacak güçlü bir yapıya kavuşması için bizler ne yapmalıyız? Biz kurum olarak buna çalışıyoruz. Kurumumuzun tanınırlığını ve bilinirliğini de daha da arttırmanın gayretindeyiz.”

„Yurtdışındaki vatandaşlarımızın sorularını çözmek için çalişmalar yürütüyoruz“
Yurt dışındaki Türk varlığının sayısal olarak birçok küçük ülkeden daha fazla nüfusa sahip olduğuna da işaret eden YTB Başkanı Abdullah Eren, “Bu vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için hem kurumlar hem de bakanlıklar nezdinde çalışmalar yürütüyoruz. Yine milletvekillerimizle de yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Ankara’da sizin lobinizi yapıyoruz. Örnek olarak dövizli askerlik konusunu verebiliriz. Keza gümrükteki arabayla girişler… Mavi kart gibi konular... Kurumumuzun sizler için en büyük avantajı bu. Ayrıca yaklaşık on bin gencimizi kültür ve sosyal faaliyetler kamplarına getirmeye çalışıyoruz. Bunların dışında çok çeşitli alanlarda da yine önemli çalışmalara ve uğraşlar veriyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

YTB Başkanı Eren, söz konusu çalışmalara değinirken; insan hakları konusunda da eğitim programı düzenlediklerinin altını çizdi.

Münih’te düzenlenen iftar programına Münih Başkonsolosu Mehmet Günay ve yaklaşık 250 kişilik davetli katıldı. YTB Başkanı Abdullah Eren, iftar programı sonrasında da buradaki Türk STK temsilcileriyle bir araya geldi.
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN