Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Anne Frank 90 yaşında

Anneliese "Anne" Marie Frank (12 Haziran 1929 - Şubat 1945)...

 
Anne Frank, hala 15 yaşında
Nazi Almanyası‘nın işgali altındaki Hollanda‘da ailesiyle birlikte saklandıkları dönemde tuttuğu günlüğü, 60 dile çevrilerek dünyanın en çok basılan kitapları arasında yer alan Anne Frank, doğum yeri Frankfurt’ta düzenlenen çok sayıda etkinlikle anılıyor.

Saklandıkları yerin bir ihbar sonucu ortaya çıkmasının ardından ailesiyle birlikte gönderildiği Auschwitz Toplama Kampı‘nda yaşamını yitirdiğinde 15 yaşında olan Anne Frank, doğum yeri Almanya‘nın Frankfurt kentinde çok sayıda etkinlikle anılıyor.

Ulusal ve kültürel etkinlikler için kullanılan Paulskirsche‘de düzenlenen anma toplantısının onur konuğu ise Anne Frank‘la aynı gün dünyaya gelen ve o dönemde gönderildiği toplama kampında hayatta kalan Macaristan kökenli felsefeci Prof. Agnes Heller oldu. Heller, dinleyici sıralarında UNESCO Genel Direktöri Audrey Azoulay ve Frankfurt‘taki çok sayıdaki okullardan öğrencilerin yer aldığı salonda yaptığı konuşmada Anne Frank‘ın günlüklerinin, o dönemde tüm öldürülenleri temsil ettiğini söyledi.

Günlüğü babası buldu
Frankfurt‘ta yaşayan Anne Frank‘ın ailesi, Hitler‘in Almanya‘da iktidara gelmesinden bir süre sonra ülkeyi terkederek Hollanda‘ya yerleşmiş, oranın da naziler tarafından işgal edilmesi üzerine iki yıl boyunca gizli bir bölmede yaşamışlardı. İhbar sonucu yakalanıp, Auschwitz Toplama Kampı‘na gönderilen aileden bir tek Anne Frank‘ın babası Otto hayatta kalmıştı. Savaş sonunda Hollanda‘ya dönen Otto Frank‘ın saklandıkları yerin gizli bir bölmesinde bulduğu Anne Frank‘ın günlükleri, Türkçe dahil 60‘tan fazla dilde yayınlanmış ve nazi döneminin kurbanlarını durumunu tüm insanlığın gözleri önüne serebilen en etkili yapıtlardan biri olmuştu.

Milyonlarca kez basıldı
Kitap, anılarını 13‘ncü yaşgününde kendisine hediye edilen deftere yazmaya başlayan küçük kızın savaş ve diktatörlüğün baskısı altındaki gözlemlerini içeriyor. Bir çok ülkede okullarda yardımcı ders kitabı olarak okutulan günlükler, milyonlarca baskısı yapılan bir eser olarak dünyada en çok satan kitaplar listesinin en başlarında yer alıyor.
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN