Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Gazetecilere özgürlük istemek, suç değildir"

Ulm'de "Tutsak Gazetecilerle Dayanışmak Suç Değildir" davasında, dayanışma kazandı.

Merhaba (Ulm) 
"Ulm Tutuklu Gazetecilere Özgürlük Komitesi" aktivisti Cem Toprak'a verilmek istenen ceza, bir üst mahkeme tarafından bozuldu. Toprak'ın itirazıyla bir üst mahkemeye taşınan davada, hakim alt mahkemenin verdiğ kararı bozarak, ceza gerektiren içerikte bir suç teşkil edilmediğine dair karar verdi.

2017 yılında Türkiye'de gözaltına alınan ve sonrasında tutuklanan Ulm'lü gazeteci Meşale Tolu ile dayanışmak amaçlı, 48 hafta her cuma günü miting düzenleyen platform aktivisttine yönelik açılan davada, izin başvurusuna uyulmadığı ve görevli önlüklerinde dört kez yanlış renk kullanıldığı belirtilerek, şikayettte bulunan Ulm polisi ve savcısı tarafından dava açılmıştı.

Ulm yerel mahkemesinde, gösteri kurallalarına uymamanın bu kadar yüksek bir cezaya tabii tutulmasını eleştiren ve bu konuda savunma yapan Toprak'ın avukatı Marco Noli ve dayanışma aktivistleri, alt mahkemede verilen bu cezayı meşru görmeyip, bir üst mahkemeye gitmişlerdi. Bir yıla yakın aranın ardından Ulm bölge mahkemesi tarafından görülen davada, tanıkların dinlenmesin ardından, savunma yapan avukat; bu davanın ceza gerektiren bir dava olmadığını, kurallara uymamanın uyarı kapsamında değerlendirmesi gerektiğini savundu. 48 hafta süresince gazetecilere özgürlük mitinglerinde demokratik ve barışçı eylem yapıldığını savunan Avukat Marco Noli, davanın düşürülmesini taleb etti. Mahkeme başkanın ara vererek devam ettiği mahkemede , davayı izleyen yerel basın ve Ulm tutuklu gazetecilere özgürlük aktivistleri, sonuncu merakla beklediler.

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, açılan ceza davasını düşürüldüğünü, mitingte yapılanların "kurallara uymama" olarak değerlendirilmesine oy birliğiyle karar verdiğini açıkladı.

Verilen karardan sonra, dayanışmanın ve haksızlığa karşı birlikte mücadele etmenin önemini vurgulayan platform aktivistleri "Tutuklu gazetecilere özgürlük istemeye devam edeceğiz" açıklamasında bulundular.
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN