Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 599 - 05.11. - 03.12.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Valinin öldürülmesi ve ırkçı tehlikenin boyutu

DİDF Yönetim Kurulu tarafından, neonazi katil tarafından öldürülen Kassel Valisinin öldürülmesi üzerine yapılan açıklamada...

Merhaba (Köln) 
Demokrat,k İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Valinin öldürülmesi ırkçı tehlikenin boyutunu bir kez daha gösterdi
2 Haziran ‘da öldürülen CDU’lu Kassel Valisi Walter Lübcke’nin katilinin bir Neonazi olduğu açıklandı. Walter Lübcke şehirde mülteciler için yurt açılması sırasında ırkçılarla tartışmış, mültecilere kucak açıp karşı çıkan ırkçılara da ‘Bu değerler bu ülkenin değeridir, karşı olan Almanya’yı terk etsin’ diyerek onların tehditlerine boyun eğmemişti.

Zanlı olarak tutuklanan Stephan E. tescilli bir ırkçı. Bir dönem aktif NPD üyesi, Hessen Hohenstein-Steckenrot’daki mülteci yurduna bomba atmış, 2009 yılında Dortmund şehrinde bir grup naziyle birlikte 1 Mayıs gösterisine saldırmış bir ırkçı. İlginç olan bir konu da, NSU terör çetesine yardım etmiş olması. E.ye ait diğer bilgilerin Hessen Anayasayı Koruma Teşkilatı tarafından sikinmesi da ayrıca dikkat çekici.

ALMANYA’DA IRKÇI TERÖR TEHLİKESİ VARDIR!
Son yıllarda mülteci yurtlarına yapılan yüzlerce saldırı, Chemnitz’de yaşananlar, göçmenlere yapılan saldırılar yetkililer tarafından sürekli görülmezlikten gelindi.

Bugüne kadar özellikle liberal hükümet çevreleri ırkçı terörizm tehlikesini reddetti ve hatta içişleri bakanı bunları sorun olarak görmeyip, “sorunların ana kaynağı göçmenlerdir” diyebiliyordu.

Vali Lübcke’nin öldürülmesinden sonra, buna itiraz edenler de artık bu tehlikeyi sözde de olsa kabul etmek zorunda kaldılar.

CDU’lu bir politikacının öldürüldüğü cinayet tekil bir olay değildir ve tehlikenin boyutunu çok açık göstermiştir. Almanya’da ırkçı şiddet artık ciddi bir tehlike boyutuna gelmiştir. Bunun için ırkçı propagandalar ve tüm ırkçı partiler – örgütlenmeler derhal yasaklanmalıdır!

NSU DAVASI KAPATILMAMALIDIR!
Irkçı Stephan E.’nin bağlı olduğu örgütlenmeler ve Hessen Eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı’nda ona ait olan bilgilerin hafta içinde yok silmesi NSU Davası sürecinde ortaya çıkanlarla oldukça benzerlikler taşıyor.

Ne yazık ki, kamuoyunun tepkilerine rağmen, NSU çetesinin arka plandaki destekçilerinin korunması ve açığa çıkarılmaması, belgelerin yok edilmesi ve Hessen Eyaletinin davayla ilgili belgelere 120 yıl yasak koyması bir skandaldır.

Bu cinayet de bir kez daha gösterdi: Irkçı teröre karşı mücadele edilmesinin bir yolu da NSU davasının yeniden görülmesi ve devlet kurumlarının kurumsallaşmış ırkçılıkla yüzleşmesidir.

DİDF olarak tüm Türkiyeli emekçileri de ırkçılığa ve nazizme karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz!
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN