Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 596 - 30.07. - 10.09.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kassel’de binler aşırı sağ teröre karşı yürüdü

Üç hafta önce neonaziler tarafından öldürülen Kassel Valisi için düzenlenen anma yürüyüşüne 2 bin 500 kişi katıldı.

Gülce FİTZEK (Kassel) 
Resim galerisi için tıklayın
2 Haziran’da evinin bahçesinde başına sıkılan tek kurşunla öldürülen Kassel Bölge Valisi Dr. Walter Lübcke, 22 Haziran’da Kassel’de “Sağ teröre karşı birlikte” sloganıyla bir araya gelen yaklaşık 2 bin 500 kişi tarafından anıldı. Gösteride ırkçılık bir kez daha lanetlendi.

Eylem, aralarında anti faşist guruplar, kadın örgütleri, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller Partisi, Sol Parti, sendikalar, spor klüpleri ve Kassel Devlet Tiyatrosu’nun da bulunduğu 60’tan fazla yerel örgüt ve organizasyonun çağrısıyla düzenlendi.

Açık, hoşgörürülü ve dayanışmacı bir toplum için renkli pankartlar ve sloganlar eşliğinde şehir merkezinde toplanıp valilik binasına doğru yürüyen kalabalık, Fulda Nehri’ne beyaz güller bıraktı.

Dr. Walter Lübcke, Hristiyan Demokrat Partili (CDU) olsa da Almanya’da göçmen karşıtlığının yükseldiği bir atmosferde göçmen ve mülteci dostu politik tutumları nedeniyle nefret söylemleri ve tehditlerle karşı karşıyaydı.

Olaydan sonra gözaltına alınan cinayet zanlısı Stefan E.‘nin de bağlantısı olduğu “Combat 18” isimli neonazi örgütünün derhal yasaklanması ve feshedilmesini talep eden Kasselli eylemciler, aşırı sağ terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yer Altı Örgütü’nün (NSU) son cinayet kurbanı Halit Yozgat’ın 2006 yılında yine Kassel’de katledildiğine dikkat çekerek atılan sloganlarda sık sık Kassel’de neonazilere yer olmadığını vurguladı.

Son olarak Halitplatz’a yürüyen kalabalık, Sol Parti Eyalet Milletvekili Hermann Schaus’un konuşmasının ardından dağıldı.
Teilen
2019-07/01-Sayı-583
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN