Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Aşık Baba vefat etti

Alevi Dedesi Hasan Hayri Cihan (Aşık Baba) ölümüyle derin üzüntü yarattı. AKM Ulm, AABF ve AABK kurucularından olan Aşık Baba, AABF'nin Dedeler Kurulu'nda da uzun dönem yer aldı.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Bölgemizin yakından tanıdığı, Aşık Baba olarak bilinen Alevi Dedesi Hasan Hayri Cihan vefat etti. 1930 doğumlu, 89 yaşında olan Cihan'ın vefatı, sadece arkaba ve yakınlarını değil, bölgedeki tüm Türkiyeleri derin üzüntüye boğdu. Aşık Baba'nın başta Ulm, Neu-Ulm, Langenau olmak üzere, bölgede geniş aile ve akraba çevresi bulunuyor.

Ulm Alevi Kültür Merkezi (AKM)'de kabul edilen taziyeler 3 gün sürdü. Kalabalıkların yoğun olarak geldiği, taziyelerden sonra, merkez mezarlıkta cenaze töreni gerçekleştirildi. Cenaze töreninde aynı zamanda aile adına da konuşma yapan Ulm Tohum Kültür Merkezi'nden Dursun Çaktı da, Aşık Baba'yı anlattı. Daha sonra, Alevi Dedesi cenaze namazını kıldırdı.

Türkiye'ye götürülen Aşık Baba'nın naaşı, Dersim'e bağlı Hozat ilçesininin Bargini Köyü'nde, geçtiğimiz yıl hayatının kaybeden eşi Sabire Cihan'ın yanına defnedildi.

O bir çınardı
Almanya'ya ilk gelen Türkiyelilerden olan Hasan Hayri Cihan, göçmen faaliyetleri içinde de aktif yer aldı. 1964 yılında Almanya'ya gelen Aşık Baba, sosyal, kültürel ve politik yaşamıyla da örnek bir kişilikti. AKM Ulm, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) kurucularından olan Aşık Baba, AABF'nin Dedeler Kurulu'nda da uzun dönem yer aldı. "Hakikatin Mizahı" adında bir kitabı bulunan Cihan'ın belgesel çalışması da bulunuyor. Alanında akil bir kişi olarak kabul gören Alevi Dedesi Aşık Baba, Türkiye, Almanya ve Avrupa'nın bir çok ülkesinde çok sayıda televizyon ve radyo programına konuşmacı olarak konuk oldu.

Aşık Baba'nın Bergüzar, Leyla, Sevim, Perihan, Sultan, Gülten, Cengiz ve Kamil isminde 8 çocuğu var.
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN