Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 585 - 12.09. - 02.10.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nürnberg'te Schlau Eğitim Merkezi

Florian Schromm Nürnberg’de Schlau Eğitim Merkezinin idarecisi oldu.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
Resim galerisi için tıklayın
Gençlerin mesleki eğitimlerinde Nürnberg Belediyesi eğitim kurumu olan Schlau, bu alanda öncü bir rol üstlenmektedir. Gençlerin daha yüksek okullara ve işletmelerdeki meslek eğitimine yönelmelerinde büyük katkılar sunmaktadır.

Florian Schromm SCHLAU kurumundan önce 16 yıllık Orta Frankonya (HWK- Handwerkskammer) El Sanatları Odasında meslek eğitimi bölümünde sorumlu olarak çalışıyordu. Bu alanda oldukça deneyimli göçmen dostu olarak tanınan duyarlı ve deneyimli bir idarecidir.

Nürnberg şehrinin meslek yüksek okulları bünyesinde yer alan SCHLAU (okul, öğrenme, meslek eğitimi) 2016 yılından bugüne kadar 3. Belediye başkanı Dr. Klemens Gsell'in iş bölümünde yer almaktadır.

Başlangıçta 2 çalışan eleman ile hizmet sunan ama bugün okul ve meslek arasındaki baglantıya danışmanlık hizmeti sunan SCHLAU hedef kitlesi gençlere 5 ayrı departmanda 20 eğitim uzmanıyla hizmet eden bir takımdır.

İşyerleri eğitim ve meslek imkanı sunarak mevcut uzman açığını ancak kalifiye elemanlarla giderebilirler. Önemli olan gençlerin ileriye yönelik mesleki başarılarıdır.

Schlau idarecisi Schromm merkez hakkında şu bilgilendirmede bulundu:

“Bu alanda daha fazla yatırımlar yapılmalıdır.Aileler çocuklarına mesleki eğitimlerinde ve daha yüksek okul alanlarında destek olmalıdırlar diyerek söyle devam ediyor ” Aileler eğitim sistemi hakkında yeterince bilgi sahibi değiller. Bize gelen öğrencilerin yaklasik yüzde 67'si göçmen yüzde 45'i ise Türkiye kökenlilerdir.

Ailelerin ve çocuklarının sosyal yönden güçlendirilmesi önemlidir. Özellikle orta öğretimden yüksek öğretime geçiş döneminde yeterince bilgi sahibi olmak önemlidir. Gittikçe daha fazla sayıda aileler çocukları için iyi bir meslek istemektedirler. Bu statünün bilinmesi için gereken danışmanlık hizmetleri genişletilmelidir.Göç nedeniyle, yerel eğitim sistemleri bilinmiyor, artık profesyonel olarak bu yönde yeterli bilgiler verilmelidir. Aileler, işletmeler ve gençler bu temelde desteklenmelidir.

Gençler vasıflı işgücü kıtlığı nedeniyle Mesleki eğitim ve akademik mesleklerle ilgili olarak daha fazla sosyal alanlarda tanınmaya aynı zamandada değeri iyi olan bir gelire ihtiyaç duyuyorlar.

Eğitim sadece alimler ve lise öğrencilerine yönelik iyi şanslar için klasik bir yöntem değildir; Lise öğrencileri, FOS ögrencileri okuldan ayrılmaları durumunda ve hatta lise öğrencileri bile, mesleki eğitim sistemlerinde önemli ölçüde kazanımlar edinip daha iyi alanlarda istihdam edilmek istiyorlar.

SCHLAU’daki danışmanlık deneyimlerine dayanarak şunu diyebilirim.Meslek eğitimi mevcut olan zor koşullarda önemli bir konuma gelmiştir. Gençlerin gelecekteki ihtiyaçlarını karşılamak için Mesleki eğitim sunan işyerlerinin önemi büyüktür. Düşük değerde olan iş profilleri çözülme sürecinde iken, birçok eğitim kurumundaki talepler giderek artıyor ve bu açığın kapanması isteniyor.

SCHLAU Nürnberg eğitim uzmanları yaptıkları danışmanlık ve destek hizmetleriyle bu alanda güzel bir çalışma sergiliyorlar. Çalışma amacımız yukarıda belirtilen sebeplerden ötürü olacaktır. Ailelere daha fazla yüklenilmeden daha verimli danışmanlık hizmetleri gercekleştirilmedir. Her yıl yüzlerce öğrenci yanımızda olduğu için, gençlerin belirli örnekleri hakkında endişeleri ve ihtiyaçlarının raporlarını sunacağız. Gençlerin başarı öykülerinede yer vereceğiz.

SCHLAU kurumu idarecisi olarak diyebilirim ki, eğitim uzmanlarımız ile gençlere daha realiter bir yol göstererek hizmetlerimize devam edeceğiz. Bu alandaki sorularınızı kurumumuz ile ilişkiye geçerek giderebilirsiniz” Schlau kurumunun eğitim uzmanlarından olan Celal Turhan “Gençlerimiz geleceğimizdir. Onların yaşamlarında iyi bir meslek edinmeleri yolunda aileler, eğitimciler ve işletmeler gereken desteği vermelidirler. Toplumsal barış ve refahın olması için eğitim çok önemlidir. Yatırımlar eğitime yönelik olursa sosyo-ekonomik ve kültürel gelişimin trendi yükselir.Yillardır eğitim alanında gençlere yönelik hizmetlerimizi sürdürüyoruz. Onların iyi bir mesleki konumda olması bizleri gururlandırıyor. Bunun güzel örneklerini her yılın sonunda görmekteyiz. Eğitim her tolumda ve her alanda barış ve uyumun temel taşıdır’’ şeklinde konuştu.
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN