Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 585 - 12.09. - 02.10.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Denizler Nürnberg’de anıldı

DİDF Nürnberg'ten Denizler'i anma etkinliği düzenlendi.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
DİDF (Demokratik İsçi Dernekleri Federasyonu Nürnberg’de 6 Mayıs Denizleri ve devrim şehitlerini anma gecesi düzenledi.Darağacında katledilen Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın anısına iki bölümden oluşan etkinlikte salon ve koridorlar doldu. DiDF bu etkinlikte Mustafa Yalçıner ve Haluk Tolga İlhan gibi isimleri Nürnberg’lilerle buluşturdu.

Mustafa Yalçıner, Deniz’lerin mücadele yoldaşı olarak tarihi gercekleri aktardı. THKO’nun kurucularından ve Deniz’lerin mücadele arkadaşı olan Mustafa Yalçıner Denizler’le mücadele sürecindeki anılarını dinleyicilerine aktardı.

“Denizler sadece öğrenci liderleri değildi, aynı zamanda işçi ve köylülerin, yani tüm halkların bağımsız ve demokratik Türkiyesi için yola düştüler ve bu uğurda şehit oldular“ diyen Mustafa Yalçıner’i izleyiciler büyük bir ilgi ile dinlediler.

Mustafa Yalçıner 12 Mart faşizminin zulüm ve baskıları döneminde yaralanmış, tutuklanmış ve idamla yargılanmıştı. Deniz, Mahir ve İbo aynı fikirde olmasalar bile mücadelede birlik oluyorlardı diyen Yalçıner Deniz, Sinan, Yusuf ve Hüseyin ile diğer yoldaşlarının o genç yaşlarında ne kadar zeki, pratik ve olgun insan olduklarını belirtti. O süreçteki mücadelemiz ve her şey bağımsız Türkiye ve yaşayan halklar içindi, diyerek konuşan Yalçıner ’’amacımız yaşadığımız ülkenin bağımsızlığını, özgürlüğünü, devrime olan inancımızla kurmak ve tıkanan yolun önünü açmaktı. Denizler ve devrim şehitleri bu bayrağı onurluca taşıdılar ve gelecek kuşağa devrettiler’’ dedi.

Yalçıner “Mücadelemizi idamlar ve katliamlarla bitirdiklerini sananlar, bugün yanıldıklarını anladılar. Çünkü artık milyonlar Denizlerin mücadelesine ve geçmişine saygı duyuyor ve sempati besliyorlar” dedi. Denizlerin mücadele yoldaşı Yalçıner konuşmasının sonunda izleyicelerden gelen soruları içtenlikle cevapladı.Büyük ilgi ile dinlenen Yalçıner toplantı sonundada izleyicilerle sohbet etti.

Programın ikinci bölümünde Abdal Grubu'nun kurucusu Haluk Tolga İlhan ise Halk Türkülerinin derin çizgilerini usta sesi ile yorumlayarak izleyicilerini büyüledi. Abdal Grubunun müzikal ustalığı izleyicileri hem duygulandırdı hemde umutlandırdı. Operanın ve halk türkülerinin yeni ve genç Ruhi SU’ su diye kabül edilen Abdal Haluk Tolga İlhan büyük bir ilgi ile dolup taşan salonda ustalığını konuşturdu. Şeyh Bedrettin‘den Pir Sultan‘dan ve usta Şairlerden deyiş ve türküler söyleyerek ezilenlerden ve mazlumlardan yana olduğunu gösterdi. İzleyicileri hem hüzünlendiren hemde neşelendiren halk türkülerini sunan Abdal Grubunun üyelerinin ustalıkları büyük bir begeni ile izlendi. Konuklar bu anlamlı etkinlikten oldukca memnun ayrıldılar.
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN