Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 585 - 12.09. - 02.10.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Gitmek" belgesel filmi, Suruç'ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor.

Urfa'nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde cihatçı IŞİD'in düzenlediği canlı bomba saldırısında, 33 devrimci katledildi.

Merhaba (Ulm) 
O gün Amara Kültür Merkezi'nin önünde 300'ü aşkın insan, IŞİD'in işgalinden kurtulan Kobane kentinin yeniden inşasına katılmak üzere sınır kapısından geçmek için Türk resmi kurumlarından gelecek izni bekliyordu.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF), "Beraber savunduk, beraber inşa ediyoruz" sloganıyla bir dayanışma kampanyası düzenlemiş ve Türkiye'nin dört bir yanından 300'ü aşkın kişi yola çıkarak, Suruç'ta bir araya gelmişti.

Katledilen 33 devrimci arasında sosyalist, anarşist ve Kürt gençlerin yanı sıra anne ve babalar da vardı. Kürt gençlerinin yanı sıra Türk, Arap, Çerkes, Laz halkından gençler de yer alıyordu.

"Gitmek" belgesel filmi, Suruç'ta katledilen 33 kişiyi anlatıyor
Belgesel, "Neden yola çıktılar?" sorusuna yanıt arıyor. İstanbul'da, Ankara'da, Samsun'da, İzmir'de, Van'da da çeşitli dayanışma kampanyaları yapmak varken, bu insanlar neden yola çıkmışlardı ve ne yapmak istiyorlardı?

Belgesel, bu sorunun yanıtı için katledilen devrimcilerin aileleri, yoldaşları, arkadaşları ile görüştü. 33 devrimcinin doğup büyüdükleri kentlerde çekimler yapıldı.

Katliamdan sağ kurtulanlar, katliamın ardından hayatlarında yaşanan değişiklikleri anlattı. Tanıklara, "Gittiğinize pişman mısınız?" sorusu soruldu.

Katliama tanık olduktan sonra Rojava devriminin savunmasında yer alan gençlerle görüşüldü. Rojava'da bulunmalarında katliamın etkisinin olup olmadığı soruldu.

Film, Suruç Aileleri İnisiyatifi, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu, Bilim Estetik Eğitim Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı'nın organizasyonunda çekildi.

Belgesel filmin yönetmeni; Mustafa Emin Büyükcoşkun Ekip: Arzu Demir, Ezgi Aydın, Leyla Postalcıoğlu ve Emre Altan
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN