Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 585 - 12.09. - 02.10.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Seçim isyanı

Yaşar TAN (Geislingen) 
26 Mayıs da Almanya da gerçekleşen seçimlerde Türk vatandaşları yine oy kullanamadı. Yarım asırdır Almaya da ikamet edenlere gerekçe olarak Alman vatandaşı olmamaları ve Avrupa Birliği üyesi olmamaları gösteriliyor. Almanya'nın Güneyindeki Geislingen kasabasında 40 yıldan fazla yaşamını sürdüren Şengül Başak seçme hakkı olmadığı için Almanya'da seçimlere katılamıyor. Vatandaşlar isyanda. Şengül Başak gibi on binlerce Türkiye vatandaşı Almanya'da onlarca yıldır yaşadıkları halde ne seçilme ne de seçme hakkına sahipler.

Avrupa birliğine üye olan doğu blok vatandaşlarının kentte bir kaç yıl ikamet etmekte olduğu halde seçme ve seçilme hakkına sahip olmaları yarım asırdır aynı kente yaşayan Türkiye vatandaşlarını üzüyor. Yıllardır aynı kentte yaşadıkları halde hiç bir gelişmeye siyasi açıdan müdahele edemiyorlar ve seçimlere katılamıyorlar. Şengül Başak da diğer mağdur vatandaşlar gibi şikayetini Merhaba gazetesi aracılığıyla dile getiriyor.

40 yıldır aynı yerde oturduğu halde, devamlı çalışıp vergisini bu devlete ödediği halde hiç bir seçimlere katılma hakkı olmadığına üzülüyor. Almanya'da Alman vatandaşı olmadıkları halde iş yeri açma imkanına sahip olan yüzlerce iş insanlarının olduğuna dikkat çekiliriken, 3 milyona yakın Türk vatandaşının yaşadığı, yılardır Almanya'da ikamet edenlerin seçme ve seçilme hakkına sahip olmamaları çok üzücü olduğunu belirtiliyor.

Almanya'da yaşayan ve buranın vatandaşı olmayan Türkiyeliler yıllardır yaşadıkları ülkedeki siyasette ve özellikle yaşadıkları köy, kasaba ve şehirlerde söz sahibi olamadıkları için memleketlerindeki siyasete yöneliyorlar. Ve sonra Almanların ''uyum'' integrasyon olayı gündeme geliyor. Seçme ve seçilme hakkı olmayan biri yaşadığı ülkede nasıl siyasete yön verebilir ki? En azından aynı ülkede belirli bir süre yaşadıktan sonra seçilme hakkı şöyle dursun, seçme hakkı verilmeli diye düşünülünüyor. Ömrünün büyük bir bölümünü Almanya'da geçirdiği halde çevrede olup bitenlere hiç bir müdahele edememenin çok kötü olduğunu vurgulayan mağdurlar, Almanya'daki politikacıların bir an önce bir şeyler yapmalarını talep ediyorlar.
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN