Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Mevlüde Genç Madalyası ırkçılıkla mücadele eden derneğe veriliyor

Solingen’de 26 yıl önce düzenlenen ırkçı saldırıda beş yakınını kaybeden Mevlüde Genç’in...

 
Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya eyaleti tarafından bu yıl ilk kez Mevlüde Genç Madalyası veriliyor. Bu yıl Mevlüde Genç Madalyası’na Duisburg kentinde gençlere yönelik çalışmalar yapan “Jungs” adlı dernek layık görüldü. 10 bin euro değerindeki ödül, bugün eyaletin başkenti Düsseldorf’ta düzenlecek törenle Eyalet Başbakanı Armin Laschet tarafından takdim edilecek. Törende eski Cumhurbaşkanı Christian Wulff da bir konuşma yapacak.

Madalya, 29 Mayıs 1993 tarihinde Solingen kentinde Türklerin yaşadığı bir binaya düzenlenen ırkçı saldırıda iki kızını, iki torununu ve bir yeğenini kaybeden Mevlüde Genç’in adını taşıyor. Mevlüde Genç Madalyası, 29 Mayıs 2018 tarihinde saldırının 25’inci yıldönümü dolayısıyla eyalet başbakanı tarafından hayata geçirildi.

Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Mevlüde Genç Madalyası dolayısıyla yaptığı açıklamada, ayrımcılık ve antisemitizmin yeniden yükseldiği bir dönemde ulaşılması zor olan hedeflere ulaşılması için çaba gösterilmesinin önemli olduğuna işaret etti. Laschet, “Jungs” adlı derneğin alışılmadık yöntemlerle “Hoşgörü ile kültürler ve dinler arası uzlaşma” için gösterdikleri çaba ile bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.

1998 yılında kurulan “Jungs” adlı dernek, Müslüman gençlerin antisemitizm, Yahudi soykırımı ve ırkçılık konusunu ele aldığı “Auschwitz’de Genç Müslümanlar,” 2018 yılında hayata geçirdiği “Antisemitizme karşı Genç Müslümanlar” gibi projelerle dikkat çekmişti.

Eyalet Başbakanı Armin Laschet, Mevlüde Genç’e ilişkin olarak da “Yakınlarını kaybetmesi nedeniyle yaşadığı acıya rağmen barışma çağrısında bulundu. Yaşadıkları korkunç üzüntüye rağmen, Mevlüde Genç ve ailesi uyumun ve birlikte yaşamın elçileri oldu” şeklinde konuştu.

(dw)
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN