Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 585 - 12.09. - 02.10.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Çocuklar için başörtüsü yasağı istemek abesle iştigaldir"

 
İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı Başkanı Handan Yazıcı, Almanya Federal Hükûmeti Uyum Sorumlusu Anette Widmann-Mauz’un kız çocukları için başörtüsü yasağı talep etmesi münasebetiyle bir açıklama yaptı. “Uyum sorumlusu olan bir kişinin görevi uyumu teşvik etmektir, dışlamayı değil. Widmann-Mauz’un başörtüsü yasağı talebi ön yargıları beslemekte ve Müslümanları dışlamaktadır.” diyen Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:

“Görev tanımında ‘umum sorumlusu’ yazan Anette Widmann-Mauz’un yapmış olduğu girişim abesle iştigaldir. En başta, neden böyle bir tartışma başlatmış olduğu sorusu akıllara gelmektedir. Zira bu tavrıyla Müslümanlara da toplumun tamamına da iyilik yapmamaktadır. Bu tür tartışmalar toplumu kutuplaştırmakta, Müslümanlara karşı ön yargıları beslemekte ve dışlanmalarına sebep olmaktadır.

Şimdiye kadarki tecrübelerin de gösterdiği üzere, bu tür tartışmalar sonrasında çocuklar okullarında daha fazla düşmanlığa, eziyete ve hakarete maruz kalmaktadır. Bu tür durumlarda bizlere başvuran endişeli anne babaların sayıları her geçen gün bariz bir şekilde artmaktadır. Uyum sorumlusunun resmî görev ve yükümlülüğü uyumu teşvik etmektir, Müslümanların dışlanmasını değil.

Üstelik bu konu daha önce defalarca tartışılmış ve rafa kaldırılmıştır. Böyle bir yasaklama anayasamızla bağdaşmamaktadır; zira bu, anayasaya tarafından garanti altına alınan ebeveynin çocuklarını yetiştirme hakkını ihlal ve inanç özgürlüğünü sebepsiz yere ihlal etme anlamına gelmektedir.

Yasak için ileri sürülen gerekçeler ise tam anlamıyla spekülatif ve dayanaksızdır. Elde delil tespiti bakımından herhangi bir şey bulunmamakla birlikte, iddiaların doğru olup olmadığına dair tek bir araştırma dahi yoktur. Widmann-Mauz tamamen abesle iştigal mahiyetinde olan bu isteğiyle hiç kimseye iyilik yapmamaktadır.

Son olarak belirtmek gerekir ki, kimsenin dinde zorlama talep ettiği yoktur. Bu bir kuraldır ve tartışılmaması gerekir. Eğer çocuklar, mesela annelerine özendikleri için başörtüsü takıyorlarsa veya merak edip denemek istiyorlarsa kimsenin buna bir şey söyleme hakkı olamaz. Her çocuk kendi kişiliğini istediği gibi şekillendirme ve anne babasının himayesi altında kendi iradesi doğrultusunda yetişme hakkına sahiptir. Tabii ki bu kural Müslüman çocuklar için de geçerlidir.”
Teilen
2019-06/01-Sayı-582
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN