Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Antalya Serbest Ticaret Bölgesi ziyaret edildi

Türkiye ve Almanya’dan 80’den fazla kadın girişimci bir araya geldi. Türk-Alman Kadın Girişimciler Buluşması ticari ilişkilere yeni bir ivme kazandırdı.

 
TD-IHK ve VdU tarafından ortak bir proje olarak hazırlanan Türk-Alman Kadın Girişimciler Buluşması 5 Nisan 2019 günü iki gün boyunca devam eden yoğun program ve görüşmelerin ardından ticari ilişkiler açısından olumlu çıktılarla sona erdi. Konu hakkında gazetemize ulaştırlan basın açıklamasını oldupu gibi aşağıda veriyoruz:

İki günlük programa aralarında teknoloji odaklı Start-Up’ların, uluslararası alanda faaliyet gösteren sanayi ve hizmet şirketlerinin yer aldığı Almanya ve Türkiye’den farklı 80 girişimci katılım gösterdi. Toplantı ile her iki ülkeden girişimci kadınlara Türkiye’deki yatırım imkanları hakkında yüksek profilli konuşmacılardan doğrudan bilgi almalarını sağlamak ve potansiyel ticari partnerleriyle bir araya gelmeleri hedeflendi.

Türk-Alman Kadın Girişimciler Buluşması’nın önemi etkinliğin ilk gününde düzenlenen toplantıya katkı sağlayan değerli girişimciler ve kurum temsilcileri tarafından ele alındı. Programda TD-IHK Yönetim Kurulu üyesi Dr. Gökçe Uzar-Schüller ve VdU Yönetim Kurulu Üyesi Dr. h.c. Karin van Mourik, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Temsilcisi, dünyada şirketini en hızlı büyüten 50 Kadın CEO araştırmasında üçüncü kez listeye giren tek Türk sanayici olan Erkunt Traktör Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Erkunt Armağan, TD-IHK Yönetim Kurulu Üyesi Süreyya İnal, T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ni temsilen Mustafa Kemal Kafadar, Scale X Yönetici Ortağı Dilek Dayınlarlı ve HUGO BOSS Türkiye Başkan Yardımcısı Arif Kaya konuşmacılar arasında yer aldılar.

Alman Kadın Girişimciler Birliği Federal Yönetim Kurulu Üyesi Dr. h.c. Karin van Mourik selamlama konuşmasında kadının ekonomideki yerine vurgu yaptı. ‘‘Kadınlar, bundan yararlanmak isteyen herhangi bir ekonomi için büyük bir büyüme potansiyeli sunuyor. Bugün Almanya’da çalışan her üç serbest çalışandan birisi kadındır. Almanya’da yaklaşık 700.000 orta ölçekli şirket kadınlar tarafından yönetilmekte ancak büyük şirketlerin yönetim kurullarında yeterince temsil edilememektedirler. VdU’nun ana amacı kadınların ekonomiye eşit oranda katılımının gerçekleşmesini sağlamaktır.‘‘

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin selamlama konuşmasında Türkiye’de gelişen kadın girişimciliğine vurgu yaparak, ‘‘ TOBB kadın girişimcilerin geliştirilmesine kendini adamıştır. Yaklaşık 10 yıl önce kadın girişimcilerin sayısı sadece 75.000 iken bugün bu sayı 130.000’e ulaşmıştır. Özellikle kadınlar tarafından yönetilen küçük ve orta ölçekli ile büyük şirketleri her sene dijitalleşme konularında rekabet edebilir kılmak için farklı programlar sunulmaktadır.‘‘ şeklinde konuştu.

Programın geri kalan kısmında kadın girişimciliğinde tecrübe paylaşımları ve güncel ticari konular ele alındı. Bu konular arasında Almanya’dan gelen girişimcilere Türkiye’de kadın girişimciliği hakkında bilgi verilirken, aynı zamanda yatırımlarda devlet destek ve teşvikleri, çifte vergilendirme anlaşması yer aldı. Programın iyi örnekler kısmında girişimin uluşlararasılaşması ve yeni pazarlar keşfetmenin önemi konusu ele alındı. Bu bağlamda, Gözüküçük Makine Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Gözüküçük şirketinin ihracatta göstermiş olduğu başarı öyküsünü paylaştı. Teknoloji şirketlerini uluslararası pazarlarda büyümeleri için alan ve ardından yatırım alarak büyütmeyi hedefleyen Scale X Yönetici Ortaklarından Dilek Dayınlarlı ise kendi başarı öyküsünün yanında Türkiye’de teknoloji şirketi kurmanın avantajlarını katılımcılarla paylaştı. TD-IHK’nın Premium Üyeleri arasında yer alan ve önemli Alman firmalarından biri olan Hugo Boss Türkiye Başkan Yardımcı Arif Kaya, şirketin 20 yıldan fazladır Türkiye’deki serbest bölgelerde hizmet verdiği ve üretimin büyük bir kısmını üstlendiğini ve gelecek 20 yılda da Türkiye’de kalmaya devam edeceklerini belirterek, sanayi 4.0’ı Türkiye’de nasıl başarı ile hayata geçirdikleri konusunda bilgiler aktardı.

Katılımcılara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından tüm misafirler belirlenmiş sektör masalarında B2B Speed Dating görüşmelerini gerçekleştirerek ticari partnerleriyle bir araya geldiler. Programın ilk günü İnal Consulting sponsorluğunda gerçekleşen Gala Yemeği ile son buldu. Katılımcılar yoğun geçen programın ardından keyifli bir akşam yemeği programı ile birbirleriyle daha yakın ilişkiler geliştirme imkânı buldular.

Programın ikinci günü Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın ziyaret edilmesi ile başladı. Heyet Antalya’da ekonomik imkânlar ve ATSO’nun çalışmaları hakkında ATSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu tarafından gerçekleştirilen zengin sunumlarla bilgi alma imkânına sahip oldular. Heyet ATSO tarafından düzenlenen öğle yemeği programının ardından Antalya Serbest Ticaret Bölgesi’ni ziyaret etti. Antalya Serbest Bölge İşletmesi’nde bölgelerin işleyişi, yabancı yatırımcılara sunulan imkânlara ilişkin gerçekleşen bir bilgilendirme toplantısının ardından bölgede faaliyet gösteren Alman menşeili Wagner Kablo A.Ş. ve Bihl & Wiedemann fabrikaları ziyaret edildi. Üretim aşamaları ve şirketlerin işleyişi hakkında doğrudan bilgi sahibi alan katılımcılar, başarılı uluslararasılaşma örneklerini deneyimleme imkânı buldular.

İki günlük programımızın ve B2B Speed Dating görüşmelerinin çıktıları aşağıda yer almaktadır.

1) Yüksek cirolu bir online ticaret girişimi, tedariklerini Türkiye’den yapma konusunda olumlu karar almış ve profesyonel görüşmelere başlamıştır. Her ikisi de kadın girişimci olan taraflardan tedarik sağlayacak olan Türk firma bu işbirliği ile hızlı büyüme imkânına sahip olmuştur. Alman firma ise arzu ettiği kaliteli ürünlere, uygun fiyatlı ve kolay transfer imkânlarından yararlanarak ulaşacaktır.

2) Modül yapılar konusunda Türkiye’de üretim yapmak isteyen firma olumlu iş bağlantıları yakalamış ve yatırım kararı almıştır.

3) Oda üyelerimiz arasında yer alan ve yine bir kadın girişimi olan transport şirketi toplantı esnasında yaptığı görüşmelerde pazarını Almanya dışına taşıma, uluslararasılaşma konusunda adım atma ve büyüme şansını toplantı kapsamında yaptığı görüşmelerle yakalamıştır.

4) Türkiye’den bir tercüme hizmeti şirketi, Almanya’da doğrudan bir ticari partner bularak, Almanya pazarına açılma imkanı yakalamıştır.

5) Toplantıya katılan Avukatlık Hizmetleri ve Şirket Danışmanlığı firmaları her iki ülke kapsamında potansiyel müşterileri ile tanışmışlardır.

6) Mobilya alanında faaliyet gösteren Türk şirketleri, Alman firmalarla iş geliştirme ve ürün satma görüşmelerine etkinlikten sonra devam etmektedirler.

7) Toplantının ardından alınan olumlu geri bildirimler, organizatör kurumları bu yıl aynı programın ikincisinin Almanya’da da gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalmasına zemin hazırlamıştır.

Bu bağlamda değerli katkılarından dolayı sponsorumuz Inal Consulting ve partnerlerimiz TOBB, VdU ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odasına değerli desteklerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN