Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya’da ırkçı şiddet tehlikesi büyüyor

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın hazırladığı gizli rapora göre, şiddet eğilimli aşırı sağcıların teşkil ettiği tehlike giderek büyüyor. Radikalleşmenin öncelikli olarak internet üzerinden gerçekleştiği kaydediliyor.

Merhaba Haber Merkezi 
Almanya’da Anayasayı Koruma Teşkilatı, ülkedeki şiddet eğilimli aşırı sağcıların teşkil ettiği tehlikenin giderek büyüdüğü uyarısında bulundu. Welt am Sonntag gazetesinin haberine göre, Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın hazırladığı gizli bir rapora göre, aşırı sağcı çevrelerin farklı akımları içinde terörist eğilimler artıyor. Ayrıca aşırı sağcı çevreler içinde organize olmamış sağcılar arasında da terörist eğilimler ve şiddet potansiyellerinin gözlemlendiği kaydediliyor.

Rapora göre, belirleyici aktörler olarak “öncelikle basit yapıda organize olmuş küçük grupların ve bireylerin” dikkat çektiği belirtiliyor. Bu küçük gruplaşmalar arasındaki iletişimin ve radikalleşmenin öncelikli olarak internet üzerinden gerçekleştiği kaydediliyor.

Birçok aktörün “sadece birkaç ay veya yıldır aşırı sağ faaliyetlerde bulunduğunu” aktaran raporda, bu kişilerin bir kısmının “daha önce hiç göze çarpmamış” isimler olduğuna dikkat çekiliyor. Ayrıca potansiyel suçluların toplandığı ve tanınmış daha büyük aşırı sağcı örgütlerin, aşırı sağ çevrelerde pek nüfuzunun bulunmadığı vurgulanıyor. Raporda, sağcı terörist görüşlerin özellikle mülteciler, göç ve İslam konularından beslendiği kaydediliyor.

Yeteri kadar organize değiller
Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın değerlendirmesinde, sağcı teröristlerin yeteri kadar organize olamadıklarına da dikkat çekiliyor ve raporda saldırıların “planlanması ve gerçekleştirilmesi arasında çok aşikar boşlukların olduğu” ifadesine yer veriliyor.

Alman istihbarat teşkilatlarını denetlemekle görevli özel Federal Meclis komisyonunun Yeşiller partili üyesi Konstantin von Notz, Welt am Sonntag gazetesine verdiği demeçte, “Aşırı sağcı yapılanmalar demokrasimiz için 1945’ten bu yana hiç bu kadar büyük tehlike arz etmemişti” dedi. Von Notz, bu yapılanmaların bağlantılarının komşu ülkelerin hükümetleri, eyalet parlamentoları, Federal Meclis, emniyet teşkilatları ve orduya kadar uzandığını kaydetti.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN