Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

SUTHOT Avusturya, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan‘ı gezdi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, geleneksel hale getirmiş olduğu her yılki Almanya dışı gezisini bu yıl Avusturya, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan’a yaptı.

Merhaba Haber Merkezi 
Resim galerisi için tıklayın
SUTHOT yanısıra kardeş halk oyunları grupları mensuplarından da katılımın olduğu bu gezi 19-22 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

SUTHOT’un bu yıl 18.sini gerçekleştirdiği bu geziye 60 kişilik bir kadroyla ve otobüsle gidildi. Gezi süresince kafileye kemençeci, klarnetçi, zurnacı, bağlamacı, gitarcı, orkçu, darbukacı, davulcu ve bir profesyonel videocu eşlik etti.

Geziyi Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT adına organize eden SUTHOT’un yöneticileri halk bilimi araştırmacıları ve bilgisayar yüksek mühendisleri Yeşim ve Aykut Dalgıç, "Oyuncularımızı motive etmeyi amaçlayan ve her yıl Almanya dışındaki ülkelere olan geleneksel gezilerimizden bu yılki Avusturya, Slovenya, İtalya ve Hırvatistan'a olan gezimize talep çok yüksekti. Taleplerin hepsine cevap veremedik. Hiç ara vermeden her yıl Paskalya tatilinde yapmakta olduğumuz bu gezilerden edindiğimiz tecrübelerin ışığı altında her geçen yıl daha iyi, daha organize bir gezi yapmaya çalışıyoruz“ dediler.

SUTHOT daha önceki yıllarda gerçekleştirdiği gezilerini Belçika, Hollanda, Lüksemburg, Fransa, İtalya,Türkiye, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, Avusturya, Slovakya, Polonya, Danimarka, İsveç, Monako, Bosna Hersek, İspanya gibi çok değişik ülkelere yapmıştı.

Avrupa'da görülmesi gereken doğasal olarak en iyi ilk 10 yer arasında yer alan Avusturya'nın Hallstatt ve Slovenya'nın Bled kasabalarını da gezen Topluluk İtalya'nin liman kenti Trieste'yi de gezmeyi ihmal etmedi. Slovenya'nın başkenti Ljubljana ile Hirvatistan'ın başkenti Zagrep'i gezen Topluluk Slovenya'nın başkentinde şehir merkezinde seyredenlerin büyük ilgisini çeken bir gösteri de yaptı.

Zagrep'in tarihi ve turistik yerlerini Türkçe konuşan Hırvat bir rehber eşliğinde gezen Topluluk Zagrep'te kaldığı hotelin önünde de bir gösteri gerçekleştirdi.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da şöför koltuğunun hemen yanındaki koltuk sanatçı koltuğu olarak ayrıldı. Kafilenin içinden Türk Halk Müzigi ve Türk Sanat Müziği söylemek isteyenlere sanatçı koltuğuna gelip oturarak mikrofondan şarkı söylemelerine olanak sağlanarak gezinin otobüste geçen kısmına da ayrı bir canlılık katıldı.

Ahmet Etçi ork ile, Zafer Pehlivan klarnet ve zurna ile, Mehmet Aydın kemençe ile yolculuk boyunca otobüsün içinde tüm yolcuların istek parçalarını çaldı. Gezi sırasında verilen aralarda da müzisyenler canlı müzik yapıp geziye katılanları coşturup oynattı.

Yeşim ve Aykut Dalgıç, „Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT olarak oyuncularımıza sadece Türk Halk Oyunlarımızı öğretmeyi ve gösteri yaptırtmayı hedeflemiyoruz. Onlara ayrıca kollektif çalışma anlayışını yerleştirmeye, ekip çalışmasına yatkın olmalarını sağlamaya, disiplinli ve düzenli bir çalışma yapabilme kapasitelerini geliştirmeye, başka kültürler ve ülkeler hakkında fikir sahibi olmalarına, olaylara geniş bir perspektiften bakabilmelerine ve daha sosyal bir yapıya kavuşabilmelerine olanak sağlamaya çalışıyoruz. O kapsamda halk oyunları etkinlikleri yanısıra, eğlence geceleri, piknikler, Almanya içi ve dışı geziler, festivaller düzenliyoruz. Gezilerde oyuncu arkadaşlarımız, insanları daha fazla tanıma olanağını buluyorlar, ilerde iş ve aile yaşantısında kendilerine yararlı olabilecek sosyal tecrübeler kazanmış oluyorlar.“ dedi.

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT ve kardeş halk oyunları grupları Stuttgart HETAT, Stuttgart HOTEM, Herrenberg HETHOT ve Ulm TRAKHOY Türk Halk Oyunları konusunda amatör bir ruhla ancak profesyonelce bir anlayışla 7 ile 65 yaş grubu arasında geniş bir yaş grubu aralığındaki oyuncularıyla faaliyetlerine uzun yıllardır devam ediyor.

Hepsinin Almanya içinde ve dışında bir çok yarışma ve festivalde ödülleri ve çok iyi dereceleri bulunan bu topluluklar hakkında detayli bilgiye 07024-969046, 0157-51990446 no’lu telefonlardan veya aykut_dalgic@yahoo.com dan veya www.turkhalkoyunlari.de adlı internet sayfasından ulaşılabiliyor.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN