Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Müzelerin Uzun Gecesi Türk halk oyunları

Stuttgart'ta Müzelerin Uzun Gecesi (Lange Nacht der Museen) düzenlendi.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Her yıl olduğu gibi bu yıl da Stuttgart'ta Müzelerin Uzun Gecesi (Lange Nacht der Museen) düzenlendi.

Stuttgart ve çevresinde bulunan 100'den fazla müze, kurum ve kuruluş bu programa dahil olup o gece kapılarını konuklara açtı.

19 euroluk bileti alan herkes o biletle 23 Mart 2019 Cumartesi günü 19:00-02:00 arası tüm toplu ulaşım araçlarını kullanma ve kitapçıkta yer alan müze, kurum ve kuruluşları ücretsiz gezme olanağını buldu.

Stuttgart Feuerbach DİTİB Camii de bu yıl Müzelerin Uzun Gecesi Kitapcığında yer alıp kapılarını Alman konuklara açtı. Otobüslerle 19:00'den 02:00'ye kadar akın akın gelen Alman konuklar küçük gruplara ayrılıp her bir grup bir rehber eşliğinde Camiyi gezme olanağını buldu.

Camiyi gezen konuklar Fuerbach DİTİB Caminin Konferans salonuna alınıp kendilerine her saat başı Türkiye'nin değişik yörelerinden halk oyunları gösterileri sunuldu.

Alman konuklara hitaben yaptığı konuşmada Feurbach DİTİB Camii Kültür Kolu Sorumlusu Murat Kılbaş „Zengin kültürel değerlerimizin, gelenek ve göreneklerimizin ülkemiz insanı üstündeki olumlu etkisinden“ bahsetti.

Türkiye'nin çok değişik yörelerinin halk oyunlarını Alman konuklara büyük bir ustalıkla sunan Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT ve Türk Halk Oyunları Eğitim Tanıtım ve Araştırma Topluluğu HETAT, Alman konukların büyük ve yoğun ilgisini çekti.

Aykut Dalgıç yönetimindeki SUTHOT ve Yesim Dalgıç yönetimindeki HETAT oyuncuları, kemence üstadı Mehmet Aydın'ın eşliğinde Alman konuklara horon adımlarını öğretip hep birlikte horon teptiler.

Türk Halk Oyunları yanı sıra oyuncuların giymiş olduğu orjinal geleneksel kostümler de Alman konukların büyük bir ilgi ve dikkatini çekti. Yeşim ve Aykut Dalgıç, geleneksel Türk kıyafetleri konusunda da gelen soruları cevapladı.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN