Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Meşale Tolu’nun ‘Oğlum bende kalacak’ adlı kitabı çıktı

Gazeteci Meşale Tolu’nun “Oğlum bende kalacak” adlı kitabı okurla buluştu. İnsan haklarının nasıl ayaklar altına alındığını tüm çıplaklığıyla anlatan kitabın tanıtımı, Ulm Halk Eğitim Merkezi’nin tıka basan dolan salonunda gerçekleştirildi.

Hüseyin ŞENOL (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Almanya’da Rowohlt Yayınevi tarafından basılan kitap Almanya'da tüm kitapçılarda. ETHA muhabiriyken, gazetecilik faaliyetleri yüzünden 2017 yılında 8 ay Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde kalan 35 yaşındaki Meşale Tolu, Almanca yayınlanan kitabında hapishane anılarını kitaplaştırdı.

Meşale Tolu, ‘Oğlum bende kalacak’ (Meşale Tolu: Mein Sohn Bleibt bei mir) adlı ve "Siyasi rehin olarak Türkiye’de tutsak ve neden hala son değil" alt başlıklı kitapta devlet ve polisinin ağır baskısı altında yaşadığı tutsaklık günlerini anlatıyor. Basın özgürlüğünden ödün vermeyen Tolu, kitabında kendi durumunu detaylı bir şekilde anlatırken, rejimin muhaliflere yaklaşımını da tüm çıplaklığıyla aktarıyor.

Kitabın ilk tanıtım etkinliği, Meşale Tolu’nun da katılımıyla okuma akşamı ve kokteyl şeklinde gerçekleştirildi. Kornhausplatz adresinde bulunan Ulm Halk Eğitim Merkezi (vh) – Einsteinhaus’da gerçekleştirilen kitap tanıtım etkinliğinin moderatörlüğünü, bizzat merkezin müdürü Dr. Dagmar Engels yaptı. Engels "Görevi devretmek üzere olduğum bu günlerde, son etkinlik oldu benim için. Gurur ve onur duydum. Meşale'yi takdir ediyor, mücadelesine büyük saygı duyuyorum" dedi.

Tıka basa dolu salonda, Ulm Belediye Başkanı Gunter Czisch de yaptığı konuşmada "Meşale'nin mücadelesine belediye olarak destek vermemizin ne kadar doğru olduğunun kanıtı aynı zamanda bu kitap. Kendisine desteğimiz devam edecek" dedi.

"Son değil ve mücadelem devam edecek"
Duygulara da yoğun biçimde hitap eden kitabından çeşitli pasajlar okuyan Meşale Tolu, tutsaklığı döneminde yaşadıklarını ve mücadelesini anlattı. Salonda hüzünlü anların da yaşandığı okuma akşamında, "Annesizliği çok iyi biliyorum" diyen Tolu'nun özellikle bu kitabı neden "Oğlum bende kalacak" adıyla çıkardığını anlattığı bölümde yoğun bir duygusal atmosfer hakim oldu salona. Yazarın, aynı arabada, kendisi daha 6 yaşındayken 28 yaşındaki annesini trafik kazasında kaybettiğini anlattığı bölümde, hem kendisinin okumakta zorluk çektiği hem de dinleyiciler arasında gözleri yaşaranların da olduğu dikkatlerden kaçmadı.

Kitabın alt başlığında olduğu gibi: "Siyasi rehin olarak Türkiye’de tutsak ve neden hala son değil" sorusuna da yazar, mücadele ve dayanışmada kararlılık gösterrek yanıt verdi. Tüm gazeteciler, akademisyenler, doktorlar, avukatlar, özrenciler, işçiler ve tüm politik tutsaklar özgürleşmeden, kendisini de özgür görmediği belirten Meşale Tolu "Mücadelem tüm gazeteciler ve politik tutsaklar özgür kalana kadar devam edecek. "Barıştan yana olan herkes devletin hedefinde" diyen gazeteci-yazar Tolu "Herkesi, ama en başta meslektaşlarımı göreve çağrıyorum dedi.

Kendisini destekleyenlere her fırsatta teşekkür eden Meşale Tolu, bu etkinlikte de unutmadı destek verenleri. "Burada bulunan sizlerin ve diğer tüm destek verenlerin verdiği moralle direnme azmimi kaybetmedim. Polis, savcı ve hakim olmak üzere, beni ve mücadelemi değersizleştirmeye, aşağılamaya çalışanlara karşı direncim oldunuz" dedi. "İnanın hala süren bu desteğiniz, cezaevlerindeki tüm gazetecilere, yüm insan hakları savunucularına büyük destek" diyen Tolu "Lütfen desteklerinizi devam ettirin" dedi.

Kitabında, aylarca neden o dönem 2 yaşında olan oğlunun da yanında, zindanda olmak zorunda olduğunu anlatan Tolu, kendi yaşadığı zorlukları, işkenceyi, aşağılanmayı da anlatıyor. Gazeteci olarak, polis ve genel olarak hukuk sisteminin ağır şiddet ve insanlık dışı uygulamalarına da geniş yer veriyor.

Ünlü Die Welt gazetesi Meşale Tolu hakkında şu yorumda bulunmuştu: "Olağanüstü kadın, olağanüstü cesaret ve olağanüstü sevgi"

Okuma, konuşma ve müzik dinletisinden sonra, kokteyl esnasında da çok sayıda kişi, hem kitabı imzalatma hem de yazarla sohbet etme olanağı buldu.

Tüm kitapçılarda
Rowohlt yayınlarından çıkan kitabın fiyatı 12,99 euro (e-Kitap olarak da 9,99 euro) ve tüm kitapçılardan elde edilebilir. Kitap, internet üzerinden de ısmarlanabilir.

https://www.rowohlt.de/paperback/mesale-tolu-mein-sohn-bleibt-bei-mir.html

Merhaba olarak kendisiyle yapacağımız geniş bir söyleşiyi yakın zamanda yayınlayacağız.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN