Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

1 Mayıs Ulm'da da coşkuyla kutlandı

Bin kişiyle başlayan yürüyüş, miting alanında 2 bin kişiyi geçti. Hem yürüyüşte, hem de mitingte Türkiyeli göçmenler çoğunluğu oluşturdu.

Merhaba (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
Türkiyeli örgütlenmelerden ADHF, AGİF, ATİF, DKTM, Partizan, DİDF, MLKP, TKP/ML, HDB, Alevi Kültür Merkezi, HDK, HDP, Halk Cephesi, Cultura ve SYKP yürüyüş ve mitingte stand, bayrak ve pankartlarıyla yer aldılar. Tüm Almanya'da yüzlerce şehir ve kasabada Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından düzenlenen gösteriler, Ulm'da "Dayanışma ve Eşit Hakların Hakim Olduğu Bir Avrupa İçin" şiarıyla düzenlendi. Sendikaların yanı sıra, Sol Parti, SPD, MLPD, Rebell, DKP, Antifa, Yeşiller gibi Alman parti ve kurumları da gösteride yer aldı.

DGB sendika binası önünde, Weinhof alanında konuşmalarla başlayan 1 Mayıs İşçi Bayramı gösterisi, şehir merkezinde gerçekleştirilen yürüyüşten sonra, yine aynı alanda toplanarak, bütün gün süren miting olarak gerçekleştirildi. Bin civarında ve bunların yüzde 60 oranının Türkiyeli göçmen olduğu yürüyüş kolu miting alanına sloganlarla girdi. Miting alanı, gün içinde 2 bin kişiyi geçerken, burada da göçmen oranı değişmedi. Alana bakanlar "Bu yıl da manzara aynı. Sanki Ulm değil, Türkiye'de bir şehir" yorumunda bulundu.

"1 Mayıs seni yaşatacağız", "Yaşasın 1 Mayıs", "Yaşasın Uluslararası Dayanışma", "Kahrolsun Faşizm", "Faşizme karşı omuz omuza" gibi sloganlar, Almanca ağırlıklı olmak üzere Türkçe ve Kürtçe de atıldı. Enformasyon standlarında, genel sohbet ve tartışmalar yaklaşan Ulm yerel seçimleri, Avrupa Seçimleri ve Türkiye'de gerçekleştirilen yerel seçimler ağırlıklıydı.

Alanda yapılan konuşmalarda, Almanya'nın yanı sıra, tüm dünyada cereyan eden gelişmelere değinen konuşmacılar, 1 Mayıs şiarına uygun bir şekilde "Dayanışma ve eşit haklar" vurgusunda da bulundu. Ulm belediye Başkanı Günter Czisch'ten sonra kürsüde, Demokratik Göçmen Kurumlar adına konuşma hakkının her yıl olduğu gibi bu yıl, tüm göçmen kurumlar adına Cengiz Doğan konuştu.

Almanya'daki göçmen sorunlarına ağırlıklı olarak değinen Doğan, Türkiye ve Ortadoğu başta olmak üzere, tüm dünyadaki sömürüye, baskıya, zulme ve savaşlara değindi. Emperyalistlerin savaşlardan sorumlu olduğunu söyleyen Doğan "Emperyalistler yoksul halkların üzerinden kirli ellerinizi çekin" dedi. Uzun konuşmasını Ulm'lu gazeteci Meşale Tolu'yla örnek dayanışmaya vurgu yaparak, "tüm dünyadaki fazeteciler için özgürlük kampanyasının devam ettiğini belirterek, dayanışmaya devam çağrısı yaptı. Türkiye'de ve tüm Avrupa'da devam eden tecride karşı Leyla Güven tarafından başlatılan açlık grevine desteğin arttığı belirten Doğan "hem Türkiye'de hem de Avrupa'da süren açlık grevlerine sesiz kalmayalım" dedi. Faşizme karşı sadece Türkiye'de değil tüm dünyada önem arz attiğini belirten Doğan "Önümüzdeki günlerde, 26 Mayıs'ta Ulm Belediye Meclisi Semimleri ve Avrupa Parlamentosu seçimleri var. Mutlaka aktif katılmalıyız. Özellikle de Avrupa Seçimlerinde, ırkçıların, faşistlerin oylarının artacağı tehlikesi var" dedi. Seçimlere değindiği sırasa, Doğan'nın Alman vatandaşı olmyanların da seçme-seçilme hakkı olmasını savunması da dikkat çekti. Doğan'ın yaptığı ortak konuşma, sık sık alkışlanarak, alanda yapılan en etkili konuşma olarak ilgi gördü. Doğan'dan sonra, ver.di sendikası bölge başkanı Martin Gross konuştu.

Miting alanına kurulan dev sahnede müzik programı devam ederken, alanda kurulan çok sayıdaki yemek ve enformasyon standı ziyaretçi akınına uğradı.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN