Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sudan'da ordunun yönetime el koymasına dünyadan tepkiler

Anayasanın askıya alınması, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedilmesinin ardından 2 yıllık bir geçiş döneminin başlatıldığı Sudan'da taraflara birçok ülke itidal çağrısı yaptı.

AA 
Sudan'da ordunun yönetime el koymasının ardından ülkedeki taraflara itidal çağrısı yapılmaya devam edilirken, başta Türkiye, Avrupa Birliği (AB), Birleşmiş Milletler (BM) ve Afrika Birliği olmak üzere birçok ülke ve uluslararası kuruluşlar, Sudan halkının taleplerine kulak verilmesi gerektiğini belirterek sürecin barışçıl bir şekilde yürütülmesi çağrısında bulunuyor.

Hayat pahalılığının 19 Aralık 2018'den bu yana protesto edildiği ve Ömer el-Beşir'in görevi bırakmasının istendiği gösterilere sahne olan Sudan'da cumartesi günü yeniden alevlenen protestoların ardından ordu, dün önemli devlet kurumlarını kuşatarak yönetime el koydu.

Anayasanın askıya alındığını, Başbakanlık, Meclis ve eyalet yönetimlerinin de feshedildiğini belirten Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, 2 yıllık bir geçiş döneminin başladığını duyurdu.

Bu gelişmelerin ardından dünya genelinde farklı ülke ve uluslararası kuruluşlardan Sudan'da taraflara itidal ve sürecin barışçıl bir şekilde yürütülmesi çağrısı yapılıyor.

Türkiye, Sudan'da ordunun yönetime el koymasına ilişkin, yaşanan sürecin, anayasal demokrasiye bağlı, halkın isteklerini karşılayacak ve barışçı şekilde yürütülmesi çağrısında bulundu.

ABD yönetiminden Sudan'daki gelişmelere ilişkin yapılan ilk değerlendirmede, bunun Sudan için tarihi bir an olduğu, barışçıl ve demokratik Sudan'ın desteklendiği ifade edilerek, "Sudan halkı, kendisini kimin yöneteceğini kendi belirlemelidir." ifadesi kullanıldı.

Afrika Birliği ise Sudan'ın karşılaştığı zorluklara uygun cevabın ordunun yönetimi devralması olmadığını vurguladı.

Sudan ordusunun devlet televizyonu ve radyosunu kuşatmasının ardından Avrupa Birliği (AB), ilk olarak gelişmeleri yakından takip ettiğini açıklarken, tüm tarafları şiddetten kaçınmaya davet etti.

Sudan'daki askeri hareketliliğe ilk tepki veren ülkelerden Rusya'nın ilk açıklaması ise kısa sürede anayasal düzene dönülmesi temennisinde bulunulması oldu.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi de Sudan'da tüm tarafların barışçıl yöntemleri takip etmesi ve taleplerin müzakereler yoluyla dile getirilmesi gerektiğini belirtti.

Katar da Sudan'daki taraflara devletin ulusal çıkarını koruma ve halkın beklentilerini karşılama çağrısında bulundu ve bölgesel ve uluslararası güçlere Sudan'ın birliğine destek olma çağrısı yaptı.
Teilen
2019-05/01-Sayı-581
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN