Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya’da her iki kişiden biri emeklilikte yoksulluktan korkuyor

Almanya’daki bir kamuoyu araştırmasına göre halkın yarısından fazlası emeklilik dönemiyle ilgili maddi kaygılar yaşıyor. Araştırmayı yapan yetkililer, sonuçların ülke açısından bir alarm işareti olduğuna dikkat çekti.

Merhaba Haber Merkezi 
Almanya’da, yaşlılık döneminde yoksulluk yaşayacağına dair endişe duyanların sayısı artıyor. Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst & Young tarafından yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre, Almanya halkının yüzde 56’sı emeklilik dönemi geldiğinde alacağı maaşın ve kişisel hayat standardının güvence altında olmadığı görüşünde.

Bir yıl önce yapılan benzer bir ankette emeklilik dönemi kaygısı taşıyanların oranı yüzde 36 olarak açıklanmıştı. Bu da Almanya’da gelecekten endişe duyanların oranının yalnızca bir sene içinde yüzde 18 arttığı anlamına geliyor.

Söz konusu kamuoyu araştırmasının iki raportöründen biri olan, Ernst & Young şirketinden Bernhard Lorentz, geçtiğimiz Kasım ayında binden fazla kişi üzerinde yapılan anket sonuçlarını değerlendirirken, birçok vatandaşın çeşitli açılardan emekliliğini güvence altında görmediğini ifade etti.

Ülkede uzun süredir faizlerin çok düşük seviyelerde olması nedeniyle insanların birikim yapamadıklarını ve kendilerine yetecek bir bireysel emeklilik yatırımına gidemediklerini belirten Lorentz, nüfusun giderek yaşlandığı göz önüne alındığında bu sonuçların Almanya açısından bir alarm işareti anlamına geldiğini dile getirdi.

Lorentz ayrıca günlük masraflardaki artış ve enerji fiyatlarındaki yükselmeden dolayı da endişenin artığını vurguladı.

Kamuoyu araştırmasına katılan 65 yaş üstü kişilerde karamsarlık daha da yüksek. Bu grupta sadece her üç kişiden biri maddi anlamda hayatından memnun olduğunu ifade ederken, 2019 yılında ekonomik anlamda daha iyi bir seviyeye geleceğine inananların oranı yüzde 6’da kaldı.

Katılımcıların tamamında ortak bir tavır da önümüzdeki dönemde tüketimi azaltacaklarını açıklamaları oldu. Buna göre otomobil, beyaz eşya, elektronik alet, akıllı telefon ve tablet gibi eşyaların tüketiminde ve ev içinde onarıma harcanan paralarda kısıtlamalar düşünülüyor.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN