Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 595 - 02.07. - 30.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bosch işçileri: İşimiz ve geleceğimiz için buradayız

Eyleme, çevre fabrikalardan gelenlerle birlikte 4 binen fazla işçi katıldı.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Uzun bir zamandır tartışılan bir konu olan dizel araçlarının yasaklanması ve teknolojinin yenilenmesi konusu bu yıl pratik sonuçlarını vermeye başladı. İki ayı aşkın bir zamandır her Cumartesi şehir merkezinde Dizel yasağına karşı yürüyüş ve mitingler gerçekleşti. CDU ve AfD gibi partiler bunda yararlanmaya çalışsalar da Cumartesi eylemlerinin devam edeceği biliniyor.

Patronlar her konuda olduğu gibi teknolojinin yenilenmesi konusunda işçilerin durumu ne olacak kaygısı taşımıyorlar. Onlar varsa yok daha çok kar elde etme ve rakiplerini alt etme planları yaparlar. Böyle oluncada gelecekleri belirsizleşen işçilerin seslerini çıkartmaktan, alanlara çıkmaktan başka şansları kalmamakta.

Stuttgart ve çevresindeki Bosch fabrikalarında bugün 14 bin 500 işçi çalışmakta. Bu sayının 2024 sonlarında 7 bin ve 2030 yılında ise 3 bin 500'e düşeceği tahmin ediliyor. Disel araçları bakımında Stuttgart Almanya’nın kalbi durumunda. Başta Mercedes, Porsche, Bosch merkezleri ve irili ufaklı onlar yan kolu var.

Bosch işçileri iş bıraktı
Bosch tekelinin dizel alanında dünya genelinde 50 bin işçisi bulunmakta. Dizel yasağı ve elektrikli arabalar ile şu anda çalışan işçilerin geleceğini tehlikede olacaktır. Kapitalistler bu durumu mahkemelere havale ederek sorumluluktan kaçmaktalar.

IG Metal sendikasının Stuttgart şubesi bu durumu protesto etmek ve işçilerin sesini duyurmak için önce fabrika içlerinde toplantı sonra ise işçileri dışarı çıkardı. Sabah saat 9'dan itibaren Feurbach Bosch fabrikası önünde toplanılmaya başlandı. Çevre fabrikalarda gelenlerle birlikte eyleme katılan işçilerin sayısı 4 bini aştı.

Sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz
Feurbach tren istasyonu yanındaki alanda başlayan mitingde işçilerin endişeli ve öfkeli olduğu belli oldu. Sırasıyla sendikacılar ve işçi temsilcileri konuşmalar yaptılar.

Konuşmaların ortak noktası bütün işyerlerinde fazla mesailer söz konusu. 28 değişik vardiye sistemi ile tam bir keşmekeşlik var. Bunun için işçilerin psikolojisi dahi bozulmakta. Bizler geleceğimiz ve işmiz için mucadele edeceğiz. Eylemlerimizin arkası gelecek denildi.

Dizel bölümünde çalışan işçilerin 2023 kadar işten atılmayacağı sözü verilmiş olsa da; süreli alınanlar ve yaşları emekliliğe yaklaşanların bir şekilde çıkışları verilmekte. Dizel motorlu araçların yasaklanması tartışmaları artarak devam edecek. Kapilastlerin bu tartışmalarda bir kenara çekilmeleri, işçileri sokağa atma planları toplumda tepki almaya devam ediyor.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN