Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yeni bir göçmen örgütlenmesi: AGEB kuruldu

Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) kuruluşunu ilan etti.

Merhaba Haber Merkezi 
"Göçmen mücadelesinde 47 yıllık gelenek ve deneyimin yeni adresi" başlığıyla kuruluşu ilan edilen, Türkiyeli yeni bir göçmen örgütlenmesi Avrupa Göçmen Emekçiler Birliği (AGEB) kurucuları, daha önce uzun yıllar Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) içinde yer aldıklarını açıkladılar. Gelinen noktada ise, tercihlerini yeni bir örgütlenmeden yana kullandıklarını belirttiler.

AGEB Kuruluş Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamanın bir bölümünü aşağıda veriyoruz:

"Göçmenlik; sosyal, ekonomik, coğrafi ve toplumsal koşulların dayattığı bir zaruret olarak gerçekleşir. Bu zaruret genelde çileli, zorlu, umut ve umutsuzluk ikileminde harcı gözyaşı olan bir süreç şeklinde işler. Bu süreçler kapitalizm ve emperyalizm çağında temelde yüksek kâr hırsına dayanan askeri işgaller, pazar kapma ya da genişletme savaşı, ulusal temelde boğazlaşma ya da ezen ulusların zalimane baskısı, ucuz iş gücü biçiminde gerçekleşir.

Göçmenler tarihsel olarak her zaman geldikleri toplumda ezilen bir katman olarak kalmıştır. Göçmenlerin ekonomik, sosyal, siyasal hakları değişir, gelişir, ilerler; “sosyolojisi” ve çelişkileri kuşaklar boyunca farklılaşır ancak esasta “göçmen” kimliği “boynunda bir günah” gibi asılı kalır; belli zaman ve koşullarda mutlaka karşısına çıkar. Bulunduğu toplumsal yapının dışında olduğu anımsatılır.

Göçmen emekçiler tarihin her döneminde daha güçlü ekonomik, siyasal ve sosyal çelişkiler yaşamaktadır. Daha fazla örgütlenmeye ihtiyaç duymaktadır. Hiç kuşkusuz sadece ekonomik, siyasal temelde değil kültürel ve sosyal örgütlenmelere de daha fazla yatkındır. Bu anlamda örgütlenmeye daha müsait maddi koşullara sahiptir.

Avrupa son yüz yılda ekonomik, siyasi nedenlerle yoğun göç alan bir bölge durumundadır. Türkiye ve T. Kürdistanı topraklarından da Avrupa’ya son 70 yılda yoğun bir göç akını söz konusudur. Bugün dört kuşağın yetiştiği bir kitle söz konusudur. Yaklaşık 4 milyon Türkiye ve T. Kürdistanlı göçmen Avrupa’da yaşamaktadır. Yaklaşık 45 yıllık bir göçmen mücadelesi de söz konusudur.

Bizler de 1972’de İbrahim Kaypakkaya’nın tarihsel manifestosu ve geleneğinin sürdürücüleri ve takipçileri olarak 47 yıllık kesintisiz mücadelemizi Avrupa cephesinde ve göçmeler içinde de sürdürüyoruz. Almanya, Avusturya, İsviçre, Fransa, Hollanda, İngiltere, Belçika ve daha bir çok Avrupa ülkesinde Türkiye ve T. Kürdistanlı göçmenler içinde faaliyetlerimizi örgütledik, örgütlemeye devam ediyoruz..."
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN