Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Ortadoğu’da güç dengeleri-Dünyada savaş planları”

DIDF'e bağlı Mannheim, Nürnberg ve Münih derneklerinde 1-3 Mart tarihleri arasında “Ortadoğu’da güç dengeleri-Dünyada savaş planları” başlıklı toplantılar düzenlendi.

Fikri KARAKUŞ (Nürnberg) 
DİDF’e bağlı Mannheim, Nürnberg ve Münih derneklerinde 1-3 Mart tarihleri arasında “Ortadoğu’da güç dengeleri-Dünyada savaş planları” başlıklı toplantılar düzenlendi. Gazeteci-yazar Fehim Taştekin ve Evrensel yazarı Yücel Özdemir’in katıldığı toplantılara her üç kentte de ilgi yoğun oldu.

Suriye’de rejim değiştirme adı altında 2011’de batılı güçler ve bölge ülkeleri tarafından başlatılan süreci anlatan Taştekin, gelinen aşamada IŞİD’in askeri olarak bittiğini belirterek, “Ancak bu örgüt daha uzun bir süre daha yaşamaya devam edecek. Örgütün militanlarının bir kısmı dünyanın değişik ülkelerine Türkiye üzerinden dağılmaya başladı. Burada asıl büyük tehlikeyi Türkiye bekliyor. Çünkü Türkiye’de örgüte değişik düzeyde destek veren kurumlar ve cemaatler var. Örgütün kendisinin de çok sayıda hücresi bulunuyor. Bunların harekete geçme olasılığı hiç de az değil” dedi. Taştekin, Suriye’de Kürtlerin yaşadığı bölgenin geleceği üzerinden yapılan pazarlıklarda Rusya’nın belirleyici bir role sahip olduğunu dile getirerek, Kürtlerin kabul edeceği bir çözüm modelinin sunulabileceğine işaret etti.

Yücel Özdemir ise toplantılarda daha çok Ortadoüu ve dünyanın pek çok bölgesinde emperyalist devletler arasındaki paylaşım mücadelesine değinerek, “Çelişkiler her alanda giderek derinleşiyor. Bu nedenle eski uzlaşma dönemi gelecekte zor görünüyor. Sadece ABD ve Rusya arasında değil, Avrupa ülkeleri de bu paylaşım sürecine AB şemsiyesi altında hazırlanmaya çalışıyorlar. Ne var ki aralarındaki çelişkiler çok fazla. Savaş ve silahlanma planları giderek yoğunluk kazanıyor. Bu nedenle savaşa ve silahlanmaya karşı mücadele önümüzdeki süreçte çok daha önemli olacak” dedi.

Her üç kentteki toplantılarda Suriye’nin geleceği, Kürtlerin durumu ve Türkiye’nin bölgedeki hedefleri konusunda çok sayıda soru yönetildi.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN