Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Stuttgart'ta Kadınlar Eşitlik ve Özgürlük Taleplerini Haykırdı

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
8 Mart Uluslararası emekçi kadınlar günü Stuttgart şehir merkezinde yapılan miting ve yürüşle kutlandı. ver.di, IG Metall, DGB, GEW sendikalarının yanı sıra; Lilo Hermann Kültür Merkezi, Sol Parti, DKP ve DİDF Stuttgart'ın çağrısıyla gerçekleşen eyleme 800 kişi katıldı.

8 Mart için alanda toplanan yüzlerce kadın Saat 16.00'da 100 saniye olanca güçleriye ses çıkardılar. Islık çalanlar, taleplerini haykıranlar ve zılgıt çekenler ile tam bir şenlik havası yaratıldı.

Schlossplatz meydanında saat 16.30 da başlayan mitingde Kadın Platformu adına sendikacı Sidar Carman bir konuşma yaptı. Sidar Carman konuşmasında; Kadınların ve işçilerin ortak yanı ezilen olmalarıdır. Ancak kadınlar buna ek olarak birde evde ezilmekteler. Çifte baskı altındaki kadının her alanda eşitlik ve özgürlük elde etmesinin zamanı çoktan gelmiştir. Bugün dünya genelinde gelişen bütün ırkçı-faşist hareketler, kadınların senelerdir sürdürdüğü mücadele sonucu kazanmış olduğu hakları yeniden yok etmek için politikalar yapıyorlar. Kadın hareketi olarak bizler ırkçılığa karşı mucadele etmekten geri durmayacağız dedi.

Almanca yapılan konuşmaların ardında şehrin en işlek caddesi olan Königstr.de yürüyüş başladı.

Yürüyüş kolu; Primark mağazasının önünde geldiğinde burada en ağır şartlarda çalışan kadınların hayatlarında kısa mesajlar veren tiyatral bir gösterim sunuldu. Yaşasın uluslararası dayanışma ile yürüyüş devam etti. C&A ve Breuninger mağazalarının önünde aynı şekilde ayrı ayrı mitingler yapıldı. İşyeri temsilcisi başkanları yaptıkları konuşmalarda parekende satış mağazalarında çalışan emekçi kadınların durumlarına dikkat çekip kadınları sendikalarda örgütlenmeye davet ettiler. Kadınlar merkezdeki bir üst geçide ‚Kadınlara Yönelik Şidete Son‘ pankartını astılar. Yürüyüş boyunca katılımın arttığı 8 Mart yürüyüşüne izleyenlerde ise alkışlar geldi. Tarihi krallık sarayı önünde yeniden bir miting ile değişik ülkelerdeki kadın hareketini anlatan geçici bir sergi açıldı.

Üç saat süren uzun yürüyüşün ardında DGB sendika binası önündeki alanda toplanıldı. Sendika binası önündeki bu meydana kadın hareketi önderlerinden Clara Zetkin meydanı adı verilmesi alkış, ıslık ve sloganlarla desteklendi. Sendikanın büyük bir salonuna ise Rosa Luxemburg şilti törenle asıldı.

Burada, Lilo Hermann Kültür Merkezi kadınları işçi marşlarını okudular.ve sektler, şaraplar içilerek gecenin geç vakitlerine kadar kadınlar doyasıya eğlendiler.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN