Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Münih'te 8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Tülin ÇAKMAK (Münih) 
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü çok sayıda Kadın örgütünün birlikte düzenledikleri etkinlikle kutlandı. Etkinlik meydanda toplanan 2 binin üzerinde kadın ve destek için gelen erkeklerinde katılımıyla gerçekleşti. Yapılan konuşmalarda kadın sorunlarına değinilirken katılımcılar sık sık alkışlarla ve coşkuyla alanda renkli gçrüntüler oluşturdu. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda bebek arabalarında bebekleriyle mülteci kadınlarda katıldılar. 8 Martın önemine değinilen konuşmalarda kadınların eşit işlere rağmen eşit ücret alamadıkları ve bunun emeklilik döneminede yansıdığı da aktarıldı. Değişik yaş gruplarından kadınların kendi iş gruplarından ve yaşam alanlarından aktardıkları sorunlar tek tek dile getirilirken bu sorunların çözümünün de yine kadınların ortak mücadelesinden geçtiği dile getirildi. Hastahanelerde, kuaförlerde, temizlik sektöründe, kısa süreli işlerde ve ev işlerinde kadınların yaşadıkları zorluklar ve bu zorluklara rağmen alınan ücretlerin yetersizliği ise ısrarla eşit işe eşit ücret için mücadele ederek aşılacak denildi. Eylem daha sonra yapılan yürüyüşle devam etti. Yol boyunca sık sık sloganlar atan kadınlar çevredende çok olumlu tepkiler aldılar. Meydandaki etkinliğe Göçmen Kadınlar Birliği çeperinde çalışma yürüten kadınlarda birlikte pankartlarıyla katıldılar. Hafta içi aynı meydanda bildirileri dağıtımı yapan Göçmen Kadınlar Birliği üyesi kadınlar seneye yapılacak eylemde daha geniş katılımla ve daha organize olarak yer alma konusunda düşünce belirttiler. Eyleme katılan kadınlar düşüncelerini bizimle paylaştılar.

Çiğdem Fayık
Bu sene 8 Mart çalışmalarına yine aktif katıldım. Meydanda günler öncesinden bildirilerimizi dağıttık. Eyleme katılım oldukça yoğundu. Katılımcılarda gayet coşkuluydu. Bu sene eksik kaldığımız noktaları seneye daha dikkatle ele alarak daha yoğun bir katılımla kutlama kararındayız. Dile getirilen talepler dahada çok çalışmamızı gerktiriyor.

Ülkü Ateş
8 Mart Dünya emekçi kadınlar günü her sene olduğu gibi bu senede coşkuluydu .Gözlemledigim Şeyleri sizlere kısaca anlatmak istiyorum hayatı uzaktan izleyerek değil,Yaşanınca güzeldir. Her başarılı kadının arkasında kendisi vardır ,harika bir gün dü bence.

Ruşen Tolay
Bu sene ilk kez katıldım 8 Mart yürüyüşüne. Meydan oldukça kalabalıktı. Hepimiz heyecanlıydık. Soğuğa rağmen saatler süren coşkulu bir eylem oldu. Çok sayıda değişik ülkeden kadınların katılması ayrıca hoşuma gitti.Umarım seneye daha çok kadın arkadaşla katılacağımız daha büyük ve daha canlı bir eylem olur.

Canan Kahraman
8 Mart yürüyüşü değişik ülkelerden kadınların katılımıyla gerçekleşti. Katılanların coşkusu iyiydi. Bizde pankartımızla ve kadın arkadaşlarımızla katıldık. Kadınlar taleplerini dile getirdi. Coşku artarak devam eder umuyoruz. Seneye sayıyı artırarak katılacağız.

Derya Görgülü
İstersek herşeyi elde edebilecek gücümüz var. Bunu dünya var oldugundan beri kanıtladık. Önemli olan her bir kadının bunun farkına varması. Eger bunu başarabilirsek, dünyayı, içinde bulundugumuz sistemi, istediğimiz gibi değistirebiliz. Bizler hicbir kimsenin ve hicbir düzenin kölesi, cariyesi, oyuncaği, maşasi olmayacağiz. Biz kadınlar bilinclendigimiz sürece, kendimizi geliştirdigimiz müddetce üzerimizdeki baskıları yıkabiliriz ve tamamen ortadan kaldırabiliriz. Yeterki kendi gücümüze inanalim ve pes etmeden bu yolda devam edelim. Her katıldıgim 8 Martta buna daha cok inandım ve bu gücü kadinlarda gördüm. Biz bu kötü düzeni, bu kötü gidisati bu adaletsizligi, bu bozulmuş,küflenmis, ici çürümüş sistemi degistirecegiz. Biz buna inanmazsak hic birsey degismeyecek arkadaslar...
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN