Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

8. Egeliler Kültür ve Eğlence Gecesi muhteşemdi

Stuttgart Türk Halk Oyunları Topluluğu SUTHOT, 23 Şubat 2019 Cumartesi akşamı Stuttgart’ta yine muhteşem bir „Egeliler Kültür ve Eğlence Gecesi“ gerçekleştirdi.

Merhaba (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
SUTHOT ve HETAT‘ın oyuncuları ile kardeş Türk Halk Oyunları gruplarının yöneticileri dışında sadece Ege’li ailelerin ve kişilerin davet edildiği bu gecede tüm yemekler, oynanan tüm oyunlar, söyleyen tüm türküler, yapılan tüm gösteriler dahil olmak üzere herşey Ege Bölgesi Kültürü ile ilgiliydi.

Gecede Almanya'nın çok değişik yerlerinden gelmiş Egelileri görmek mümkündü.

18:00'deki tanışma faslını takiben gecede konuklara Ege'nin geleneksel yiyeceği keşkek ikram edildi. Denizli Nikfer'li Zeynep Etci tarafından hazırlanmış keşkek konuklarca çok büyük bir zevkle ve beğenilerek yenildi.

Küçük oyuncular Eda Şen ve Osman Faruk Havutcu Harmandalı oynayarak açılışı yaparak konukları Zeybek türü oyunları oynamaya davet ettiler.

Saat 20:00'de açılan açık büfede Ege’nin çok sayıda geleneksel yemeğini bir arada bulmak mümkündü. Saat 23:00'te açılan tatlı açık büfesindeki tatlılar da Ege’nin tadına doyulmaz geleneksel tatlılarıydı.

Filderstadt & Leinfelden-Echterdingen Türk Okul Aile Birliği Çocuklar Grubunun yapmış olduğu Ege – Zeybek gösterisi konuklarca büyük bir ilgiyle izlendi.

Ege manileri Gece'ye katılanların büyük bir ilgi odağı oldu. SUTHOT’un Aydın Karacasu’lu Efesi Ali Topcu’nun yapmış olduğu Zeybek Solo, Gece’ye katılanlarca çok büyük bir ilgi ve coşkuyla izlendi.

Ahmet Etci, Zafer Pehlivan, Erhan Ayhan ve Aykut Dalgıç'ın yapmış olduğu canlı müzik eşliğinde konuklar Ege oyunlarını doyasıya oynadılar. Gece'de çok fazla sayıda Zeybek türü oyunun oynandığı görüldü. Bu kadar çok Zeybek oyununu bir arada görüp seyretmek konuklar için çok etkileyiciydi.

Selin Akyüz, Nursel Akyüz, Mukaddes Balcılar ve Mustafa Ocakcıoğlu'nun söylemiş olduğu Ege Türküleri Gece'ye ayrı bir renk ve canlılık kattı. Erhan Ayhan türkülere bağlamasıyla eşlik etti.

Kıymet ve İskender İskender çiftinin geleneksel bir şekilde oynamış olduğu Uşak oyunları da konukların büyük ilgi odağı olup büyük alkış topladı.

SUTHOT‘un yöneticileri bilgisayar yüksek mühendisleri ve halk bilimi araştırmacıları Yeşim ve Aykut Dalgıç, Gece'ye katılan tüm konuklara teşekkür edip bir sonraki Egeliler Eğlence Gecesi için destek ve katkılarını rica etti, „kendiniz veya çocuklarınız Harmandalı, Çökertme, Kerimoğlu, Cemilem gibi oyunları öğrenmek istiyorsa gelin öğretelim“ dedi.

Çok geniş bir yaş grubuna hitap eden (7 ile 70 yaşı arası), halk oyunlarını sadece spor olarak değil de kültürel yönüyle ve teorik alt yapısıyla da elen alan SUTHOT’a 07024-969046 veya 0157-51990446 nolu telefonlardan, www.turkhalkoyunlari.de, veya da aykut_dalgic@yahoo.com adli e-mail adresinden ulaşmak ve detaylı bilgi almak mümkün.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN