Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Engellilerle doğru iletişim"

Engellilerle doğru iletişim uzmanı Adem Kuyumcu Ostfildern’de konferans verdi. Toplumunda yaşanan hatalara dikkat çekti.

Merhaba (Ostfildern) 
Resim galerisi için tıklayın
Baden-Württemberg Türk Toplumu Derneği tarafından organize edilen “Engelli Bireylerin Topluma Katılımı ve Doğru İletişim” toplantısı DITIB Nur-u Osmaniye Camii Ostfildern’de yapıldı. Engelli Bireylerle İletişim Danışmanı Adem Kuyumcu’nun konuşmacı olarak katıldığı davete çok sayıda vatandaş katıldı.

Engelli bireylere yönelik Türkiye’de yaşanan gelişmeler ve uygulamalar hakkında detaylı bilgi veren Adem Kuyumcu 2005 yılında çıkan yasanın Avrupadaki yasal uygulamalarla bire bir uygun olduğunu ancak uygulanamadığını söyledi.

Acımak yanlış
Engellilerden önce toplumun eğitilmesi gerektiğine işaret eden Adem Kuyumcu bireylerin zihinsel ve bedensel farklılıklarına toplum tarafından engel getiren bakış açısının değişmesi gerektini vurguladı. “Acımak yerine merhamet” gerektiğini belirtip doğru sınıflandırmanın önemini anlattı. “ Sağır, kör, sakat, kadın gibi sıfatlar normal ve doğru sıfatlardır. Bireyler böyle tanımlanmalıdır. Ciddi terminolojik hatalar yapılıyor.

Sıfat Koymayın
Şeker, kalp, dializ hastalarıyla yaşlıların da engelli bireyler grubuna dahiller. Aile ferdinde bir engellilik varsa onun durumunu kabul etmeli ve bununla nasıl yaşanacağı düşünmelidir. Engelliliği kabul etmeyip çocuğunu hizmetlerden mahrum etmek kötülüktür. Çocuğa eziyettir. Bu çocuklara “özel çocuk, melek, cennet çocuk” gibi sıfatlar koymak çocuğu ötekileştirmektir. Engelli bir çocuğa sahip olmak bir suç, Allah’ın bir cezası değildir. Bu bakış açısı yanlıştır. Türk toplumunda engelli çocuğu olan ailelerin çoğunda anne ve baba birbirlerini suçluyor. Türk ailelerinde engelli çocuğu olan babaların yüzde 50’sinden fazlası evini terk ediyor. Bu hataya düşmeyin. Çocuğunuzu hizmetlerden faydalandırın, eğitin, okula gönderin, hayata itin.

Yeni ifadeler
Özellikle Otizm camiasında çocuğuna engelli denmesini istemeyenler var. Kelimelere takılmak kendi çocuğunun durumundan utanmanın dışa vurulmuş halidir. Çocuğun durumundan utanmayı bırakıp farklılığı kabul edip yaşam hakkına saygı göstermek öncelikle ebeveynlerin görevidir. Anne-babanın kabullenme süreci yönetilmeden engelli bireyden gelişim beklemek hem eğitimciye hem de bireye haksızlıktır. “Özel gereksinimli birey” ifadesi Akademik olarak tanılamada önemli olsada hayatın içinde sonucu değiştirmeyecektir. Özel gereksinimli olmak da farklılığı ifade eder. Farklı olmak ayıp değil, ayıp olan farklılığı olan bireyi olduğu gibi kabul etmemektir.

Ssndalye yardımından vazgeçin
Son yıllarda engelli bireylere yapılan tekerlekli sandalya kampanyalarına dikkat çeken Adem Kuyumcu bu yardımların engelli sağlığı için son derece sakıncalı olduğunu, yürüme özürlü bireylerin sandalyelerinin onların bedenlerine uygun olması gerektiğini söyledi. “Bireyin boyuna, bedeniye uygun olmayan sandalyeler sakat olan bedene daha da zarar verir. Türkiye’ye yardım diye gönderilen sandalyelerle hastanelerdeki hasta taşınır. Engelli için uygun değildir. Engelli kollarını kullanabiliyorsa , sağlıklı kalabilmesi için gerekmedikçe akülü sandalyede oturmamalı. Türkiye’de tüm engellilere devlet tarafından sandalye veriliyor. “Sandalye gönderiyoruz” şeklinde yapılan yardım kampanyalarına inanmayın. Sandalye yerinde ve kişiye uygun alınıyorsa uygundur” dedi.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN