Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bir Kadın Uyanıyor!

Stuttgart Tohum Kültür Derneği tarafından, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle Altefeuerwehr salonunda, tamamıyla kadın kültünün damgasını taşıyan bir oyuna ev sahipliği yaptı.

İsmail DOĞRUER (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
"Uyanmak kavga etmek, hiç durmadan kavga etmektir kardeşim. Dinlenmek hakkım olsa da, uyumak haram. Bir gün yorulur vazgeçersem eğer, Uyanışım da biter o zaman..."

Tiyatro oyununun hikayesi kadar, oyun sonrası oyuna ilişkin salonda ve daha sonra oyunun sahne ve sahne arkasındaki kahramanları ile yaptığımız söyleşide ilginçti. Değişik sosyal zeminlerde oynanan oyunun seyirci üzerindeki etkileri ve aldığı tepkiler irdelenmeye değer olduğuna artık eminiz.

Stuttgart AlteFeuerwehr sahnesindeki performans ta ve sonrasına ilişkin izlenimlerini aldığımız tek kişilik oyunun kahramanı Aysel Yıldırım, oyunun çeşitli aşamalarında seyirciye dair yüz ve vücut dilinden tepki okuma alışkanlığına karşın bu defa kısmı tepkiler dışındaki ciddi havadan bir sonuç çıkaramadığını oyunun bittiği an a kadar bu durumun sürdüğünü ifade etti. Acaba oyuna dair Erkeklerin ne kadar anlayabileceklerine ilişkin kuşku ifade eden girizgaha karşı, ironik bir erkek yanıtı mıydı? Yoksa oyundan beklenti çıtası yüksekti ve seyircinin beklentisi olan mesajlar yerine verilen sıradan günlük yaşam reflekslerinin ifadesi mesajlar çok mu yavan kalmıştı?

Sahne önü ve arkasında emeği geçen her birinin katkısı ile beğeni ile izlenilen oyuna gelince; Oyunun kurgusuna dair tanıtımında ifade edilen, ve finalde sorulana… “15’inden 45’ine, çeyiz sandığında ne sakladıysa ortaya seriyor. İlk gençliğini, evliliğini, boşanmasını, yeniden kurduğu hayatını, Alev’in ateşle imtihanını anlatıyor…Bugüne dek sadece kadınlara anlattı, şimdi kadın, erkek, hem kadın hem erkek, herkese anlatıyor.Bir Kadın Uyanıyor… Ve soruyor: “Hayatı boyunca kaç kez uyanır insan?” … nicel süreçler sonsuz ancak kadının toplumdaki yerine dair sınıfbakış açısı kazandığı nitel anda ise yanıt tektir. Şekerli mermilere uyuşturmasına izin vermeyecek aşı ile bir daha asla ataletin uykusuna teslim olmayacak şekilde son kez uyanmaktır.
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN