Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Küresel Okul Grevine 125 Ülkeden Yüzbinlerce Öğrenci Katıldı

İklim aktivisti Greta Thunberg’in çağrısıyla yapılan küresel okul grevi 125 ülkede 2083 farklı noktada gerçekleşiyor. Dünyanın her yerinden çocukların ortak talebi, yetişkinlerin çok geç olmadan iklim değişikliğini önlemek için harekete geçmeleri.

 
Kendisinden önce iklim değişikliğinin önünü açan ve gezegenin altıncı büyük yokoluş sürecini başlatan kuşaklara meydan okuyarak iklim değişikliğine karşı mücadeleyi 2018 Ağustos ayında başlatan İsveçli aktivist Greta Thunberg‘in çağrısıyla bugün 125 ülkede 2083 farklı yerde öğrenciler okul grevine çıktı.

Türkiye’de okul grevine çıkan öğrenciler İstanbul, İzmir, Iğdır, Antalya, Bursa gibi kentlerde bugün okulu kırarak pankartlarıyla iklim değişikliğini politikacılara, iş insanlarına, özetle dünyayı bu noktaya getiren önceki kuşaklara seslerini duyurmaya çalıştı.

Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesi’nde Birleşmiş Milletler (BM) delegasyonuna hitaben “Size yalvarmaya gelmedik, insanlar meydan okumak için ayaklanacak. Ve liderlerimiz çocuk gibi davranmaya devam ettikçe, uzun zaman önce alınması gereken sorumluluğu biz alacağız” diyen Greta’ya dünyanın dört bir yanından genç aktivistler katıldı.

“Gelecek için Cumalar”
Z kuşağının başını çektiği iklim için okul grevi hareketi 15 Mart’ta dünyanın en büyük eylemlerinden birini gerçekleştirmek için son iki aydır örgütleniyor.

FridaysForFuture (Gelecek İçin Cumalar) hareketi hazırladıkları açık mektupta “Hoşlanın ya da hoşlanmayın, biz insanlığın kaderini değiştireceğiz” diyor.

125 ülkede 2083 etkinlik
FridaysForFuture.org’daki son güncellemeye göre 15 Mart’taki okul grevi için dünya çapında en az 125 ülkede 2083 farklı eylem planı gerçekleşti.

Berlin’de 300 bin öğrenci yürüdü
İsveç’in başkenti Stockholm, Belçika’nın başkenti Brüksel gibi kentlerden iklim hareketine geniş çaplı katılım gerçekleşirken, Berlin’den gelen son rakamlara göre kentteki okul grevine en az 300 bin öğrenci katıldı.

(bianet)
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN