Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Karaciç’e temyizden müebbet hapis cezası çıktı

Daha önce 40 yıl hapse mahkum edilen savaş suçlusu Sırp lider Radovan Karaciç’in cezası temyizde değişti. 73 yaşındaki Karaciç, müebbet hapse mahkum edildi.

Merhaba Haber Merkezi 
Bosna Savaşı sırasında işlediği suçlardan 40 yıl hapse mahkum edilen Bosnalı Sırp lider Radovan Karaciç’in yaptığı temyiz başvurusu sonuçlandı.

Uluslararası Ceza Mahkemeleri Mekanizması Temyiz Konseyi, üç yıl önce 40 yıl hapse mahkum edilen Karaciç’in cezasını müebbet hapse çevirdi. Karara gerekçe olarak, Karaciç’in işlediği suçlar gözönüne alındığında daha önce verilen cezanın hafif kalması gösterildi. Beş hakimden oluşan konsey, Karaciç’in işlediği suçların “olağanüstü derecede büyük” ve “sistematik zulüm” niteliği taşıdığına dikkat çekti.

Karara temyiz hakkı bulunmayan Karaciç’in cezasını çekeceği hapishane belirlenene dek Lahey’deki cezaevinde tutulacağıbelirtildi.

Soykırım yakınları karardan memnun
73 yaşındaki Karaciç’e verilen müebbet hapis cezası, soykırım kurbanlarının yakınları tarafından memnuniyetle karşılandı. Srebrenitsa Anneleri Derneği’nden Munira Subasic, “Doğruluk ve adalet galip geldi” diyerek, müebbet hapis cezasının Karaciç’e verilecek tek adil ceza olduğunu söyledi.

40 yıla mahkum edilmişti
Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Karaciç, 1992’den 1995’e kadar süren Bosna Savaşı sırasında soykırım yapmak ile savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten suçlu bularak Mart 2016’da 40 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Kurban yakınlarının tepkisine neden olan kararda mahkeme, Karaciç’in yaklaşık 8 bin Müslüman’ın öldürüldüğü Srebrenitsa katliamından da sorumlu olduğuna hükmetmişti. Yıllarca saklanan Karaciç, 2008’de yakalanmıştı.

Soykırım, savaş suçu ve insanlığa karşı suç olmak üzere 10 ayrı suçtan suçlu bularak müebbet hapis cezasına çarptırılan Bosnalı Sırp komutan Ratko Mladiç de kendisine verilen cezayı temyize taşımıştı. Mladiç’in temyiz davasında kararın gelecek yıl çıkması bekleniyor.

Srebrenitsa’da ne yaşanmıştı?
1995 yılının temmuz ayında Sırp birlikleri Birleşmiş Milletler’in koruması altındaki Srebrenitsa’yı ele geçirerek 8 bin Müslüman erkeği katletmişti. Hollandalı mavi bereliler Srebrenitsa’yı karşı koymaksızın General Ratko Mladiç komutasındaki Sırplara teslim etmişti.

Srebrenitsa’da yaşananlar, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’da yaşanan en büyük katliam olarak nitelendirilmiş ve 2007 yılında Uluslararası Adalet Divanı tarafından ‘soykırım’ olarak tanınmıştı. Ancak mahkeme, yaşananlardan Sırbistan’ın doğrudan sorumlu tutulamayacağına hükmetmişti.

(dw)
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN