Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Nefret suçları toplumumuzda zehir gibi yayılıyor

 
Almanya’da istatistiklere göre genel olarak suç oranları azalırken, ‚nefret suçu‘ olarak sınıflandırılan olayların sayısındaki artış dikkat çekiyor. Federal İçişleri Bakanlığı verilerine göre, 2010 ve 2016 yılları arasında nefret suçu olarak sınıflandırılan olayların sayısı 3 bin 770'den 10 bin 751'e yükselirken bu artış özellikle ‚dini ve yabancı ideoloji‘ kategorisinde yer aldı. Din motivasyonlu olarak işlenen suçların sayısı aynı dönemlerde 248'den 1516'ya çıktı.

2018 yılının Temmuz ayından beri, Hamburg Eyaleti de nefret suçlarıyla ilgili istatistik bilgiler toplamaya başladı. Geçtiğimiz günlerde ilki açıklanan verilere göre Hamburg’da, 77 nefret suçu kayıtlara geçti. Bu suçların 44’ünün yabancı düşmanlığı, 24’ünün antisemitzm ve diğer suçların homofobi motifli olduğu bilgileri raporda yer aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Hamburg Eyalet Milletvekili Nebahat Güçlü, açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

"2016 yılında Avrupa Konseyi Irkçılık ve Yabancı Düşmanlığıyla Mücadele Komisyonu (ECRI), Almanya’nın, ‚nefret suçları‘ tanımını yeniden gözden geçirmesini istemiş, raporunda ‘Almanya’da nefret suçlarının aşırı derecede kısıtlı bir tanımının‘ olduğu tespitine yer vererek Almanya’da nefret suçlarına ilişkin istatistiklerin kapsamının yeterince geniş tutulmamasını eleştirmişti.

ECRI'nin, bir kişiye sadece siyasi görüşü, milliyeti, ten rengi, dini veya cinsel yönelimleri nedeniyle düzenlenen saldırıların ‚nefret suçu‘ kapsamında değerlendirilmesini yeterli bulmadığı tezini savunduğu raporunda, tanımın kapsamının dar tutulması nedeniyle, ilgili kurumlar tarafından kayıtlara geçirilen nefret suçları ile sivil toplum kuruluşları tarafından tutulan istatistikler arasında büyük fark bulunduğuna da dikkat çekilmişti. Hamburg’daki veriler, defalarca tespit edilen bariz bir gerçeği bir kez daha gözler önüne serdi ve aslında o günden bugüne fazla bir yol kat edilmediğini ortaya koydu. Her ne kadar Hamburg’un da bu tür istatistikler yapması iyi bir adım olsa da, bir suçla etkin mücadelede sadece tespit etmek yetmez, önlemler alınmalı, bütçeler ayrılmalıdır. İslamofobi ve yabancı düşmanlığının, AfD gibi aşırı sağcı partiler tarafından kışkırtıldığı açıkça ortadadır. Azınlıklara yönelik bu tür saldırılar maalesef zehir gibi yayılmakta ve bu saldırılar toplumumuzda kalıcı izler bırakacaktır. Siyasilerin bunu görmesi ve bir an önce gerekli önlemleri alması gerekir. Almanya’daki uygulamaya göre polis, mağdurun saldırıyı nasıl algıladığını değil, failin hangi nedenle saldırıda bulunduğunu dikkate alıyor. Bu nedenle de, aslında ‚dini ve yabancı ideoloji‘ kategorisinde kayıt altına alınması gereken suçlar, farklı kategoriler altında kayıt altına alınarak suçun mahiyeti önemsizleştiriliyor. Bu yönde önemli düzenlemelere ihtiyaç vardır".

Nebahat Güçlü
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN