Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 583 - 04.07. - 08.08.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Yeni Zelanda Başbakanı: Saldırıları sürdürme niyetindeydi

Yeni Zelanda Başbakanı, Christchurch’te 50 kişiyi öldüren saldırganın eylemlerini sürdürme niyetinde olduğunu ifade etti...

 
Resim galerisi için tıklayın
Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye düzenlenen terör eyleminin ardından saldırıya ilişkin yeni ayrıntılar açıklanıyor. Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, saldırıda yaşamını yitiren 50 kişi arasında çok sayıda çocuğun da olduğunu belirtti. Saldırıda yaralanan 39 kişinin ise kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığını, yaralılardan 11’inin ise halen yoğun bakımda olduğu açıklandı.

Christchurch kentindeki Müslümanların temsilcileri ile biraraya gelen ve Müslüman sığınmacıların kaldığı bir mülteci yurdunu ziyaret eden Ardern, “Yeni Zelanda kederle birlik oldu” mesajını verdi.

Saldırılarda yaşamını yitiren veya yaralananların Türkiye, Pakistan, Hindistan, Malezya, Endonezya, Somali ve Afganistan kökenli mülteci ve göçmenler olduğu belirtildi. Yaklaşık 5 milyon nüfuslu Yeni Zelanda’da, Müslümanlar nüfusun yüzde 1’ini oluşturuyor. Ülkede, yaşayan Müslümanların sayısının 50 bin civarında olduğu tahmin ediliyor.

Başbakan Ardern, saldırganın yeni eylemler planmış olabileceğine dikkat çekerek, “Kesinlikle saldırılarını sürdürme niyetindeydi” şeklinde konuştu. Başbakan, saldırganın ikinci camiden ayrılmasının ardından aracının polis tarafından durdurulduğunu, araçta iki silah daha ve patlayıcı madde bulunduğunu belirtti.

İlk ihbardan 36 dakika sonra gözaltına alındı
Polis yetkililerinin verdiği bilgiye göre, polisin aldığı ilk ihbardan 36 dakika sonra saldırganın gözaltına alındı. Elde edilen bulgulara göre, saldırgan önce yaklaşık 300 kişinin cuma namazını kılmak için toplandığı Nur Camii’ne gitti. Burada 41 kişiyi katlettikten sonra ikinci bir camiye giderek, burada da sekiz kişiyi öldürdü. Başına taktığı anlaşılan bir kamera ile eylemi videoya kaydederek, 17 dakika uzunluğundaki görüntüleri internetten canlı olarak yayınladı.

Polis tarafından gözaltına alınan diğer iki şüphelinin, saldırılarla bağlantısının incelendiği ifade edildi.

Tarrant cinayetle suçlandı
İkinci saldırının ardından gözaltına alınan Brenton Tarrant Cumartesi günü mahkemeye çıkartıldı. 28 yaşındaki Avustralyalı mahkeme tarafından cinayetle suçlandı. Ancak, Tarrant’a yönelik diğer suçlamaların da yöneltilebileceği belirtildi. Mahkemeye beyaz cezaevi kıyafeti ve kelepçelerle getirilen Tarrant’ın, pişmanlık belirtisi göstermediği, mahkemede aşırı sağcıların kullandığı selamlama işaretini yaptığı aktarıldı. Kefaletle serbest bırakılması talebinde bulunmayan Tarrant’ın 5 Nisan’da yine mahkemeye çıkartılacağı, bu tarihe kadar gözaltında kalacağı belirtildi. Silah yasasının sertleştirileceği açıklandı.

Camileri hedef alan terör saldırısının ardından Yeni Zelanda Başbakanı Ardern, silah edinme yasasının sertleştirileceğini açıkladı. Tarrant’ın silah edinme ruhsatının bulunduğu belirten Ardern, Tarrant’ın ikisi yarı otomatik, beş silahının bulunduğunu ifade etti. Ardern, silah edinme yasasının sertleştirilerek, yarı otomatik silahların yasaklanmasını istediğini kaydetti. (dw)
Teilen
2019-04/01-Sayı-580
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN