Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Zeki Erginbay mezarı başında anıldı

42 yıl önce kontrgerilla tarafından kaçırılıp işkence edildikten sonra öldürülen devrimci hareketin ve Kurtuluş Hareketi’nin öncü kadrolarından Zeki Erginbay Kısıklı’da mezarı başında anıldı.

Merhaba (İstanbul) 
Zeki Erginbay’ı anma etkinliği istanbul Kısıklı’daki mezarı başında gerçekleştirildi. Sosyalizm mücadelesi sırasında yitirilen devrimcierin anısına saygı duruşu ile başlayan etkinlik, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Yücel’in konuşması ile devam etti.

Zeki Erginbay’ın mücadele hayatı ve dönemin mücadele koşullarının aktardığı konuşmada, bugün geçtiğimiz zorulu süreçte, faşizmi geriletmek için birlite mücadele etmenin önemi vurgulandı.

Zeki Erginbay kimdir?
Zeki Erginbay, 1960’lı yılların sonunda TİP ve devrimci gençlik hareketi içinde yer aldı. 12 Mart 1971’den sonra Dev-Genç ve THKP/C davalarından yargılanan Erginbay, serbest kalınca Genç Sosyalistler Birliği’nde (GSB) örgütlendi. 1976’dan itibaren ise Kurtuluş Hareketinin İstanbul’daki örgütlenmesinde önemli bir rol oynadı. İnşaat Mühendisleri Odası’nda çalışan Erginbay, Oda’nın çıkardığı Teknik Güç dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yürütüyordu.

Zeki Erginbay, 23 Ocak 1977 günü Şişli-Osmanbey’de çalıştığı İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nden çıkışında güpegündüz kaçırıldı. 12 gün sonra, 5 Şubat 1977 günü Şile yolu üzerinde cesedi bulundu. Cesedin incelenmesinden, sol göğsünde bir kurşun yarası ve vücudunun çeşitli yerlerinde işkence izleri tespit edildi. Erginbay, faili meçhul cinayetlerin ilk örneklerinden biridir.
Teilen
2019-03/01-Sayı-579
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN