Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Sarı Yelekliler 15. Kez Sokaklarda

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un istifasını isteyen Sarı 15. haftada protestolarını sürdürüyor.

 
Resim galerisi için tıklayın
Emmanuel Macron Hükümetinin emekçi düşmanı politikalarını protesto eden halk referandumu ile direk –katılımcı demokrasiyi istesen Sarı Yelekliler, 15. haftada protestolarını sürdürüyor.

Paris'te Zafer Takı Anıtı önünde buluşan Sarı Yelekliler ‘in hedefinde yine Fransa Ulusal Meclis ve çevresi vardı. Polisin aldığı sıkı güvenlik önlemleri sonucu Sarı Yelekliler, Ulusal Meclise ve Fransa patronlar Sendikasının bulunduğu binaya yaklaştırılmadı. Başbakanlık ve Dışişleri bakanlığına yakın çevredeki güzergâhı kullanan Sarı Yelekliler attıkları sloganlarla taleplerini dile getirdiler.

Trocadéro meydanına gelen Sarı Yelekliler polis gaz bombaları ile müdahale etti. Eylemde yaralananlar oldu.

Sık sık ‘’Macron istifa’’, ’’Paris ayağa kalk’’,’’ Macron seni evinden almaya geldik’’,’’ antikapitalist ‘’,’’ Katil Castener’’,’’ el bombaları bizim vergilerimiz’’ sloganı atan eylemciler Eiffel ve Champs Eslysees’de eylemlerini geç saatlere kadar sürdürdüler. Eylemciler 16 Mart için tüm Fransa’da büyük bir gösteriye hazırlandıklarını söyleyerek sonuna kadar direnişlerine devam edecekleri mesajını yenilediler.

İçişleri Bakanlığı resmi açıklamalarına göre Fransa genelinde eylemlere 46.600 kişi katıldı. Polis sendikası ise sitesinde eylemcilerin sayısını 200 bin olarak verdi.

Birçok kente yapılan eylemlerde yer yer polis ile eylemciler arasında çatışmalar yaşandı. Clermont-Ferrand kentinde eylemciler barikat kurdu. Eylemde 5 kişi yaralandı 18 kişi gözaltına alında. Belediye başkanı şehirde 300 bin euro’luk hasar olduğu belirtildi.

Rennes kentine yaşana çatışmalarda bankalar, emlak büroları hedefe alındı, çöpler ateşe verildi,7 polis yaralnadı,26 kişi gözaltına alındı.

Ayrıca Lille, Chambord, Toulouse, Rennes, Epinal, Bordeaux kentlerinde kitlesel gösteriler yapıldı.

Macron Sarı yeleklilerle görüşmek istemiyor
Geleneksel olarak her yıl açılan ve bu yıl 56. kez kapılarını açan Fransa Tarım Fuarı'nın açılışı için alana gelen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la görüşmek isteyen Sarı Yelekliler ‘in öncülerinden Eric Drouet Polis tarafından sıkı takibe alınarak Macron'a yaklaştırılmadı. Sarı yelekliler ‘in öncülerinden ve geçtiğimiz ay Elysee Sarayı yakınında polis tarafından gözaltına alınan ve bir süre sonra serbest bırakılan Drouet, "Üzerimde Sarı Yeleğim olmadan gelmiştim. Belki Cumhurbaşkanı ile konuşma imkânı doğar diye düşünmüştüm ama yanılmışım. Cumhurbaşkanı alana ayak basmadan benim yaklaşmamam için güvenlik güçlerinin tüm tedbirlerini aldıklarını gördüm. Sonuçta ülkenin cumhurbaşkanı kendilerine durumu izah etmek isterdim ama maalesef olmadı" dedi.

(Paris, 23.02.2019)
Teilen
2019-03/01-Sayı-579
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN