Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Örgütlenerek mücadeleyi geliştirelim"

Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği geleneksel dayanışma kahvaltı buluşmaları devam ediyor. Kahvaltının misafiri bu kez DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi oldu.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Kurulduğu 1980 den bu yana DİDF'e bağlı çalışmalar sürdüren Stuttgart Dostluk ve Dayanışma Derneği geleneksel dayanışma kahvaltı buluşmaları devam ediyor.

Her kahvaltı buluşması sonrası güncel gelişmelere göre bir konu üzerinde sohbetler yapılmakta. Dernek lokalinde gerçekleşen ve üyelerin yoğun ilgi gösterdiği kahvaltının misafiri bu kez DİDF Genel Başkanı Zeynep Sefariye Ekşi oldu. Politik gelişmeler ve çalışmalarımızın değerlendirilmesi başlığı altında gerçekleşen söyleşide bir sunum yapan Zeynep Sefariye Ekşi kısaca şu konulara değindi.

‘ Emperyalistlerin kendi aralarındaki çelişki ve kapışmalar giderek sertleşmekte. Beğenelim beğenmeyelim Venazueleda seçimle iktidarda olan bir parti ve başkanı yok sayılıp başkasını başkan olarak tanıdığını ilan edilmekte. Başını Trumpp’un çektiği saldırganlığa, demokrasi ve seçimlerle övünen AB ülkeleri dahi bir bir dahil oldular. Dünyanın zengin petrol ve altın rezevrlerine sahip olan Venazüela’ya dışardan müdehaleler yapılabilineceğini dahi söyleyebilmekteler.

Ortadoğu halklarına ise rahat bir nefes alma adeta haram edilmiş durumda. Silahlanmaya ayrılan ödenekler bütün ülklerde milyarlarca dolar. Eğitim ve sağlık alanı ise yok denecek kadar ödenekler ayrılmakta.

Bizler emek ve demokrasi cephesine baktığımızda; Fransa sarı yelekliler, Hindistan, Macaristan, İtalya ve bir dizi ülkedeki gelişmelerden dersler çıkarmalıyız. Almanya’da irkçılığa karşı gösterilen tepkiler, çevre hareketinin kararlılığı, öğrenci genclerin her Cuma sokağa çıkma kararları bizlere sorumluluklar yüklemekte. Türkiye’lilerin gerçekleşmekte olan eylemlere katılımını artırmak için çaba sarfetmeye devam edeceğiz.‘‘

DİDF genel başkanı Ekşi, bütün üyelerimizi ve dostlarımızı bu eylemlere katılmaya davet ediyoruz çağrısıyla konuşmasını tamamladı.

Dost-Der yönetim kurulu üyesi Binali Batmaz ise önümüzdeki dönem faaliyet programını sundu. Hareketli olan şehrimizde zaman zaman eylemlere yetişemiyoruz. 6 Nisan Konut sorunu için büyük bir eylem ve 20 Nisan da Osternmarsch yürüyüşü var. Her Pazartesi saat 18 Schlossplatz da bir yıkım ve milyarların toprağa gömülmesi demek olan Stuttgart 21 karşı miting ve yürüyüş yapılmakta. Bütün üyelerimizi ve dostlarımızı bu eylemlere katılmaya davet ediyoruz dedi. Daha sonra katılımcılar söz alarak çalışmalar hakkında düşüncelerini ifade ettiler. 31 Mart’ta Türkiye’de yapılmakta olan yerel seçimlerde ülkeyi hızla uçuruma sürüklemekte olan AKP nin kaybetmesi ve iş-ekmek-özgürlük mücadelesinin güçlenmesi için burdan dayanışma içinde olunacağı belirtildi.

Yaklaşmakta olan 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününde sendikalarla birlikte miting ve yürüyüş olacağı duyuruldu.

26 Mayıs Pazar günü Baden-Württemberg eyaleti yerel seçimleri ile avrupa parlamentosu seçimleri içinde çalışmaların olacağına dikkat çekilen toplantıda önümüzdeki günlerde yapılacak olan DİDF temsilciler toplantısı için delege seçimine gidilerek toplantı son buldu.
Teilen
2019-03/01-Sayı-579
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN