Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İGMG’den Doğu Türkistan Mitingi

Merhaba (Münih)  
Resim galerisi için tıklayın
Kısa adı İGMG olan, İslam Toplumu Milli Görüş Güney Bavyera Bölge Başkanlığı, Doğu Türkistan’da yaşanan olayları, orada yaşayan Uygur Türklerine karşı Çin Devletinin uygulamakta olduğu insanlık dışı yöntemleri, baskı ve zulmü protesto etmek amacıyla Münih, Max Joseph Meydan’ında Protesto Mitingi tertip etti. Mitinge Münih ve çevresi yanında, Nürnberg ve Stuttgart Bölgelerinden de otobüslerle katılım gözlendi. IGMG'den yapılan açıklamayı aşağıda veriyoruz: Abdulvasih Seydaoğlu’nun okumuş olduğu Kur'an-ı Kerim’den sonra mikrofona gelen IGMG Güney Bavyera Bölge Başkanı M. Tayyip Sayan, Doğu Türkistan’da yaşanan vahşete ve insanlık dışı uygulamalara dikkat çekerek şöyle konuştu: ‘Teşkilatımız bugün burada olduğu gibi 13 farklı ülkede, 22 ayrı Şehirde Protesto Mitingleri tertip ederek müslüman Uygurlu kardeşlerimize yapılan insanlık dışı uygulamaları ve en tabi insanlık haklarının ihlallerini hem protesto etmekte, hem de dünya kamuoyuna duyurmaktadır. Bu vesileyle senelerdir yaşanan bu drama seyirci kalan devlet ve kurumları harekete geçirmeye çalışmaktayız.

Zulüm o hale gelmiştir ki, müslüman uygur Türklerine dini vecibelerini öğrenmek ve yerine getirmek yasaklanmış, sistematik şekilde uygurlu Türklere baskı ve zülüm uygulanmakta, eğitim kampları adı altında bu insanlar toplanıp baskı ve zulme maruz bırakılmakta, inançlarını yaşamak isteyenler hapse atılmakta, hapse atılanların sorgulanması bile hapse atılmaya sebep olarak görülmektedir.

Biz Teşkilat olarak burada bulunmamızın, durmamızın bir sebebi var: ’Bu Duruş mazlumun yanında, zulmun karşısında olma duruşudur. Bu Duruş; hakkın, doğrunun, adaletin yanında olma, zalimin karşısında olma duruşudur!

M. Tayyip Sayan’ın konuşmasının ardından sırayla Cengiz Altınışık Almanca Basın Bildirisini, Kuzey Bavyera Bölge Başkanı İsmail Satır’da Türkçe Basın Bildirisini okudular.

Basın Bildirilerinin okunmasının ardından mikrofona Dünya Uygur Kurultayı Avrupa Temsilcisi Asgar Can davet edildi. Asgar Can konuşmasında Almanya başta olmak üzere, 22 ayrı noktada Çin devletinin Uygur Türklerine karşı uygulamakta olduğu bu zulme dikkat çekmesinden dolayı IGMG Teşkilatlarına teşekkür etti. Asgar Can özellikle şu konuya dikkat çekti: ‘Arkadaşlar! Telaffuzlarınızda azınlık Uygur halkı kelimesini kullanmayın. Doğu Türkistan bizim Anavatanımızdır. İnsan kendi vatanında nasıl azınlık olur? Doğu Türkistan Çin istilası altındadır. Bunu dikkatinize arz ediyorum!’

Asgar Canı’ın konuşmasının ardından mikrofona Württemberg Bölge Başkanı Zeki Şeker gelerek, zulmün biran evvel sona ermesi için herkesi toplu Dua’ya davet etti.

Takriben beşyüz kişinin katıldığı Miting, toplu Duanın yapılmasının ardından sona erdi.
Teilen
2019-03/01-Sayı-579
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN