Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 581 - 06.05. - 03.06.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2018/19
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Güvenlik birimleri içindeki ırkçılar açığa çıkarılıp hesap sorulsun

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF), yaptığı yazılı açıklamayla, güvenlik birimleri içindeki ırkçıların açığa çıkarılıp, hesap sorulmasını istedi.

Merhaba (Köln) 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)'in yaptığı yazılı açıklama şöyle:

Güvenlik birimleri içindeki ırkçılar açığa çıkarılıp hesap sorulsun
NSU Davası müdahil avukatlarından Seda Başay-Yıldız’ın dört kez “NSU 2.0” adına tehdit edilmesi, ırkçıların ve yabancı düşmanlarının sadece görünen Neonazilerden ibaret olmadığını bir kez daha ortaya koyuyor. Devletin değişik kurumları içerisinde kümelenen ırkçı faşistlerin bir kısmı Frankfurt'ta polis teşkilatında açığa çıktı. Bir avukatı ve ailesini ölümle tehdit edecek düzeyde ileri giden ve ilk tehdidi gönderdikleri açığa çıkan polisler görevden alınmasına rağmen, tehditlerin devam etmesi, doğal olarak polis teşkilatı içinde ırkçı bir ağın olup olmadığı sorusunu gündeme getiriyor.

2000-2007 yılları arasında 8’i Türkiye’den, biri Yunanistan’dan olmak üzere 9 göçmeni ve bir Alman polisini katleden ırkçı terör örgütü NSU’nun işlediği cinayetlerden sonra emniyet görevlilerinin cinayetleri işleyenleri açığa çıkarma yerine kurban yakınlarını suçlayarak mağdur ettiği biliniyor. Beş yıl süren NSU Davası’nda bu polislerin neden bu şekilde hareket ettiklerine açıklık getirilmedi.

NSU Davası 12 Temmuz 2018’de bittikten sonra polis içinde ırkçı görüşleri savunanlar bu kez de, cinayetlerin arkasında kimlerin, hangi örgütlerin olduğunu, istihbarat örgütlerinin bu cinayetlere gözyumup yummadığını araştıran müdahil avukatları hedef haline getirilmesi kabul edilemez.

Bu aynı zamanda Almanya’nın NSU cinayetleriyle gerçek anlamda hesaplaşmadığını bir kez daha gösteriyor. Davada sanıkların çoğuna beklenenin altında ceza verilmesi, özellikle güvenlik teşkilatları içindeki ırkçıları cesaretlendirmiş gibi görünüyor. Eğer, cinayetlerde rolü olduğundan şüphe edilen istihbarat elemanlarıyla, soruşturma sırasında dikkatleri sürekleri göçmenlerin üzerine çekerek, katillerin rahatça hareket etmesini sağlayan güvenlik görevlileriyle bir hesaplaşma olsaydı, bugün ırkçı güvenlik görevlileri açıktan avukatları tehdit etme cesaretininde bulunmazlardı.

NSU cinayetleri ortaya çıktığı günden itibaren istihbarat örgütünden başlayarak bütün güvenlik birimlerinde ırkçı, yabancı düşmanı, ayrımcı anlayışlarla mutlak bir hesaplaşmanın zorunlu olduğunu ifade eden federasyonumuz, bugün de aynı çağrısını yeniliyor. Ülkede yaşayan bütün uluslardan ve inançlardan insanların güvenliğinden sorumlu olan güvenlik birimlerinde var olan her türlü Neonazi yapılanma derhal dağıtılmalıdır. NSU çetesini kollayanlar, katilleri destekleyenler hesap vermelidir.

DİDF olarak Neonazilerin açık hedefi olan başta Avukat Seda Başay-Yıldız olmak üzere, değişik şekilde tehditler alan NSU davası avukatlarıyla dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz. Her alanda ve düzeyde ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla mücadele için bütün antifaşist, demokrat kesimleri tehdit ve saldırılara tepki göstermeye çağırıyoruz. Türkiye kökenli göçmenler olarak geçmişte olduğu gibi bugün de Alman antifaşistleriyle sokakta ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına sessiz kalmadığımızı göstermeye devam edeceğiz.

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)
Yönetim Kurulu
Teilen
2019-03/01-Sayı-579
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN