Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Bir sıra neferi Mustafa Torun

Yurdunu, sevdiklerini geride bırakıp buralara geldiği 1988'den bu yana; Stuttgart DİDF üyesi olarak örgütlü mücadelenin sorumluluklarını yerine getiren, çalışmalarına destek veren Mustafa Torun amansız hastalığa yenik düştü.

Haber / Yorum: Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Türkiyeli işçilerin Almanya’ya gelişleri belli dönemlere dayanıyor. Resmi yollarda 1961 Ekim’inde başlayan umuda yolculuk 1980 askeri faşist darbesi ile farklı bir boyut kazandı. Karanlık yıllar diye tarif edilen bu yıllarda bütün yollar (yasal / yasadışı ) kullanılarak binlerce kişi Avrupanın değişik ülkelerine ulaştı.

Elinde olmayan nedenlerle yurdunu, sevdiklerini geride bırakıp buralara geldiği 1988'den bu yana; Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF)'e bağlı olarak faaliyet sürdüren Stuttgart DİDF üyesi olarak örgütlü mücadelenin sorumluluklarını yerine getiren, çalışmalarına destek veren Mustafa Torun amansız hastalığa yenik düştü.

Örgütlü mücadelenin adsızlarından olan Mustafa Torun için geçtiğimiz günlerde bir tören düzenlenerek yemek verildi. Almanya ve İşviçre’nin değişik şehirlerinde gelen yüzlerce kişi törene katılarak son görevlerini yerine getirdiler. Bir konuşma yapan kardeşi Mustafa; "Abim sosyalizm mücadelesine yürekten inanmış bir insandı. Bakın bu kadar insan taziyesine katılarak onun ne kadar doğru bir insan olduğunu gösterdi. Abimi ve bizleri onore ettiniz." dedi.

Emek hareketinin sahip olduğu tüm olanaklarda, kazanımlarında, baskı ve sömürüye karşı mücadelede isimsiz olarak bilinen sıra neferlerinin payı tahmin edilenden fazladır.

Komünist Manifestoyu hediye etmek
Sosyalizm mücadelesine adeta aşık olan Mustafa Torun yoldaşımızın amansız hastalığa yakalanıp Tübingen hastahanesinde yattığı günlerde yapmış olduğumuz ziyaretlerin her defasında gözleri pırıl pırıl parlıyordu.

Uzun denebilecek süre hastahanede kaldığı için kendisine hemen bir arkadaş ağı kurmuştu. Bir keresinde on kişi kadar uzun uzun memleket ve dünya halleri üzerine koyu sohbete daldık. Öyleki bizlerde hastalığı unutup kendimizi tartışmalara kaptırmıştık.

E Dergisi, Teori ve Eylem, Yeni Hayat dergilerini bıraktığımızda; "Yoldaşlar bana bir dahaki ziyaretinizde Evrensel Basım'ın yedi dilde yayımlamış olduğu Komünist Manifesto’yu getirir misiniz burada tanıştığım bir işçiye hediye edeceğim." demişti.

Dillerin kardeşliği
1959 Pazarcık doğumlu bir Kürt emekçisi olan Mustafa Torun’nun anma töreninde kadınlarımızın acılı seslerinden dile gelen Kürtçe-Türkçe ağıtlar, egemen sınıfların yok sayıcı ve düşmanlaştırıcı politikalarına inat, bizlere dillerin, halkların kardeşliğini bir kez daha hatırlattı.

Şairin ''Ölüm adın kalleş olsun'' sözleri acımızı kabullenmekten başka bir şansımız olmadığı gerçekliğini hatırlatıyor.

İnsana büyük bir sevgi ve emekle yaklaşmayı yaşam felsefesi yapmış olan Mustafa Torun yoldaşımız mücadelemizde yaşayacak.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN