Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

DİDF: Devlet din işlerine karışmasın!

Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından, Almanya’daki “Cami vergisi” tartışmaları üzerine yapılan yazılı açıklamada “DİDF olarak...

Merhaba (Köln) 
Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) tarafından yapılan açıklama şöyle:

Devlet din işlerine karışmasın!

‘Cami Vergisi’ çözüm değil, paralel toplumu güçlendirir Federal Hükümet tarafından, yabancı devletlerin Almanya’daki İslami örgütlere para akışını durdurma gerekçesiyle gündeme getirdiği “Cami Vergisi” değişik devletlerin Müslüman inancından emekçilere müdahale etme, kendi politikaları için emekçilerin dini duygularını suistimal etme girişimlerini engelleyemez. Aksine emekçilerin dini kimlikler üzerinden bölünmesini teşvik edecektir. Emekçilerin Almanya’ya uyumundan ziyade, onları yaşadıkları ülkeden kopararak, paralel şekilde yaşamaları için çaba harcayan İslami örgütleri güçlendirmeye hizmet edecektir. Hükümetin ileri sürdüğü gibi yabancı devletlerin Almanya’da kurulan dernekler üzerinde etkili olmak için yaptıkları maddi yardımı kesmenin yolu “Cami Vergisi” değildir. Çıkarılacak bir yasayla yurt dışından maddi yardımların yasaklanması olanaklı hale getirilebilir.

İslami örgütler yıllardır “Kilise Vergisi”ni gerekçe göstererek, uygulamada bir eşitsizliğin olduğunu, bu nedenle camiler için de vergi toplanmasını savunuyorlar. Almanya’nın mevcut çarpık laiklik anlayışına bakıldığında bu görüş pek çok kesim tarafından doğru bulunuyor. Ancak bu çarpık anlayışın çözümü, camilere de devlet eliyle vergilerin toplanmasını talep etmekten değil, devlet eliyle kiliselere de vergi toplanması uygulamasının son bulmasından geçmektedir. İster Hıristiyan ister Müslüman olsun, bütün inanç kurumlarının kendi üyelerinin aidatları ve bağışlarıyla ayakta durması, ona göre maddi kaynaklar oluşturması en doğru olanıdır. Günümüz Almanya’sında çok sayıda dernek, sivil toplum kuruluşu, hatta inanç merkezi bu şekilde faaliyetlerini sürdürüyor.

DİDF olarak, devletin insanların inançlarına hiç bir şekilde müdahale etmemesi, herhangi bir inanç kuruluşunu desteklememesi gerektiğini düşünüyoruz. Her inanç kurumunun kendisine üye olan insanların olanaklarıyla faaliyetlerini sürdürmesinden, devletin inanç kurumlarıyla vatandaşlar arasından çekilmesini talep ediyoruz. Bu yapılamadığı taktirde, devletler yurttaşlarının inançlarını kendi siyasi çıkarları için suistimal etmeye devam edecektir.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN