Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Türkiye’den İnsan Manzaraları

DİDF üyesi Dostluk ve Dayanışma derneği Ahmet Arpad'ın “Türkiye’de İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi” nin açılışını gerçekleştirdi.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Stuttgart’ın en eski göçmen kökenli derneklerinden olan DİDF üyesi Dostluk ve Dayanışma derneği Ahmet Arpad'ın “Türkiye’de İnsan Manzaraları Fotoğraf Sergisi” nin açılışını gerçekleştirdi.

Bad Cannstatt kütüphanesi yeni yılın ilk sergi tercihini 1968 den bu yana Almanya’da yaşayan çevirmen-yazar-fotoğrafçı Ahmet Arpad’tan yana kullandı. Sergiye ismini veren deyim ülkemiz ve dünyanın saygın şairlerinden Nazım Hikmet’tin Memleketimden İnsan Manzaraları dizelerinde esinlenmiş.

Kitaplarla fotoğrafın buluştuğu serginin açılış konuşmasını kütüphane sorumlusu Alexandra Kirchner yaptı. Değişik uluslardan insanların kardeşce bir arada yaşadığı şehrimizde birbirimizi, kültür ve sanatımızı daha yakından tanımak için böyle bir etkinlik yapmayı uygun bulduk. Dost-Der adına sergi hakkında almanca bir konuşma yapan Sidar Çarman, Almanya'da yarım yüzyılı aşkın bir süredir yaşayan Türkiye’li işçiler yeni yurtları Almanya’da büyük emekler harcayıp alınteri döktüler. Bazen kelimeler düşünceyi açıklamak için yeterli değildir. Ellerimizle ve gözlerimizle konuşuruz. Konuşan gözleri olan insanlar, Ahmet Arpad'in resimlerindeki insanları çağırdığı gibi, bize söyleyecek çok şeyleri var. Onlar yaşamın tam ortasında, otantik ve doğrudan bizlere el sallamaktalar dedi.

Gençlik Müzik Okulu grubunda gençlerin müzik dinletisi beğeniyle dinlendi. Ahmet Arpad ise konuşmasında, Almanya’nın değişik kentlerinde düzenlediğim sergilerle‚ Edirne'den Ağrı Dağı'na kadar güzelliklerle bezenmiş Anadoluyu izleyenlere yakından tanıtmaya çalışıyorum. Bugüne değin yapmış olduğum çalışmalarla Heinrich Böll, Hermann Hesse, Stefan Zweig, Joseph Roth, Robert Musil, Hans Fallada, Anna Seghers, Pablo Neruda, Johannes M. Simmel ve Thomas Bernhard’dın eserlerini güzel türkçemize kazandırdım. Çevirdiğim yapıtlarla Tarabya Çeviri Ödülü’yle (2012) Talât Sait Halman Çeviri Ödülü‘ne (2016) layık görüldüm. 30-40 yıllık fotoğraflara baktığınızda insanlardaki umut ve sevinç tutkusunu göreceksiniz. Serginin açılışına katılanlar daha sonra tek tek fotoğrafların önünde gezinerek yorumlarda bulundular. Fotoğraf sanatının yazı sanatına benzer özellikleri var. Hayatı tek kareye sığdırarak ölümsüz kılmak çok kolay olmasa gerek!

Türkiye’de İnsan Manzaraları fotoğraf sergisi Kütüphanenin (Stadtteil Bibliothek Bad Cannstatt Überkinger Str) mesai saatlerinde 15 Mart’a kadar ücretsiz gezilebilinir.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN