Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Landratsamt Tübingen'de "Karayel" rüzgarı esti

Landratsamt Tübingen'de "Entegrasyon" sempozyumu Karayel'in karikatürleriyle renklendi.

Merhaba (Tübingen) 
Resim galerisi için tıklayın
Landratsamt Tübingen'de 10 Ocak 2019 tarihinde, Baden-Württemberg Eyaleti yerel siyasetçi ve kurumlarının katıldığı "Entegrasyon-Uyum" konulu bir sempozyum düzenlendi. Konudan anlaşılacağı gibi Almanya'da yaşayan göçmenlerin sorunlarını ele alan sempozyumda özellikle son yıllarda Ortadoğu'dan zorunlu olarak göç eden insanların sorunları dile getirildi, çözümler önerildi. Sempozyum, Landratsamt sosyal departman yöneticilerinden Tomforde'nin konuşmasıyla başladı. Ardından Dr. Kostner (PH Schwäbisch Gmünd) ve Herr Lipinski ile (İş Birimi Gençlik ve Sosyal İşler Sorumlusu) söz aldı. Sempozyumda, davetli toplum kuruluşları temsilcilerinin ve yerel siyasetçilerinin yanısıra bir de sanatçı vardı. Almanya'da yaşayan ve uluslararası alanda bir çok başarılara imza atmış Karikatürist Erdoğan Karayel de sempozyumu karikatürleriyle destekledi. Yaklaşık on "uyum" karikatürü konuşma boyunca sinevizyonda gösterilen Karayel, aynı zamanda gelen davetiller arasında tek Türkiyeli temsilciydi. Yabancı kökenli göçmen temsilcilerin içinde hiç Türk olmaması, Almanya toplum hayatı içinde ne kadar yer aldığımızın veya yer almak istediğimizin de aynası gibiydi adeta. Forum der Kulturen Stuttgart'tan Cayapa ve Montes'in yabancı da olsa Türk-Alman toplum kuruluşu temsilcisi olarak gelmiş olmaları tek sevindirici ayrıntıydı. Son konuşmacılar, ebeveynlere düşen sorumlulukları dile getiren Salwey ile özellikle kadın sorunlarına değinen Fox ve Café oldu.

Suriye savaşından kaçarak Almanya'ya sığınmacı olarak kabul edilen göçmenlerin sorunlarına değinen Elamin'in konuşması sonrası oluşturulan beş ayrı grupta herkesin görüşü tek tek not olarak alınarak birleştirildi ve grup temsilcileri tarafından özet olarak sunuldu. Yoğun ilginin olduğu sempozyumun bitimine doğru Karayel, tüm konuşmaları adeta özetleyen karikatürlerini tekrar sinevizyonda 15'er saniye ara ile bir kez daha sundu. Daha sonra kısa bir canlı workshop yapan sanatçı tablette birbirine çok benzeyen iki insan çizdi. Adeta ikiz gibi birbirine benzeyen insanlardan birinin sadece saçını, kaşını, gözlerini ve bıyığına siyaha boyadı. Boyadığı figüre Hasan adını, diğerine de Hans adını verdiği anda salonda büyük bir alkış koptu. Mesaj şuydu: Aslında birbirimizden pek farkımız yoktu. Ayrı dil, din, ırk gibi ayrıştırıcı tüm kavramlara karşın önce "insan"dık.

Sempozyum bitiminde Karayel'in sanatsal çalışmalarının ve organizasyonlarını adeta belgesi olan "Don Quichotte" albüm-dergileri kapışıldı. Projenin mimarlarından Landratsamt Tübingen Sosyal Departman yöneticisi Barbara Tomforde göçmen sorunlarını dile getiren en etkili ve vurgulayıcı sanatın "karikatür" olduğu konusunda çok ısrarlı ve Karayel'le işbirliğini sonraki projelerde de devam ettirmek istiyor.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN