Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

“Paris Komününden Sarı Yelekliler Ayaklanmasına Direniş”

ACTİT “Paris Komününden Sarı Yelekliler Ayaklanmasına Direnişi Konuşuyoruz” şiarıyla panel düzenledi.

Merhaba (Paris) 
Fransa’da Sarı yeleklilerin direnişi belirli oranda hükümete geri adım attırırken daha fazla kazanım diyerek 7. cumartesi eylemine çağrı yaptığı süreçte ACTİT (Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği) “Paris Komününden Sarı Yelekliler Ayaklanmasına Direnişi Konuşuyoruz” şiarıyla panel düzenledi.

Panele Aralık ayı katliamlarında, devrim ve sosyalizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anısına saygı duruşuyla başlandı. Ardından Sarı Yelekliler eylemlerinin sokakla buluşmasından bugüne dek gelişimini konu alan sinevizyon gösterimi yapıldı. Marksist Teori yazarı Arif Çelebi konuşmacı olarak katıldığı panele, Dünya’ da gelişen ayaklanma ve özel olarak da Fransız devrimi ve ayaklanma deneylerine değinerek giriş yaptı. Burada dünyada hiçbir ayaklanma hareketinin sonsuza dek sürmediğini, kazanım ya da geriye düşüşle birlikte son bulacağına vurgu yaptı. Sarı yeleklilerin emperyalist küreselleşme koşullarında tarih sahnesine çıkışının nedenleri üzerinde durdu. Taleplerin tüm Fransız işçi sınıfı ve ezilenlerin yaşam koşullarını iyileştirilmesine dönük talepler olduğu ve bu yüzden Fransız halkının desteğini aldığının altını çizdi. Çelebi, Marks’a atıfta bulunarak Fransa’ nın geleceğinin Bangladeş olduğunu ve bunun küreselleşen sermayenin sonucu olduğunu söyledi. Macron hükümetinin sarı yelekliler hareketi karşısında oldukça zorlandığı ve ayaklanma ateşinin tüm Fransa’ya daha fazla yayılması, militanlaşması karşısında derin bir korku yaşadığını çeşitli örneklerle açıkladı. Sarı yeleklilerin talepleri arasında bulunan, halkın doğrudan yasa yapım aşamasına dâhil olacağı anlamına gelen yasa önerisi sunma ve parlamentonun görüşmeyi öngördüğü bir yasayı halk referandumuna sunulması talebinin çok önemli bir hak talebi olduğunu vurguladı. Bu talebin, Fransız işçi sınıfı ve ezilenlerinin demokrasi bilincinin vardığı düzeyin bir verisi olduğu belirtti. Sarı yeleklilerin direniş araç ve biçimleri, örgütlenme tarzları ve hareketin genel devrimci mücadeleye sunduğu olanaklar üzerinde durdu. Hali hazırda bir önderlik yoksunluğunun temel sorun olduğunu ancak ezen- ezilen, devlet- halk, emek –sermaye çelişkisinin derinleştiği günümüz koşullarında dünya devriminin olanaklı olduğu vurgusunu yaptı.

Panelin ikinci kısmında konuşmacılar Sarı Yelekliler direnişinde Komünistlere, Devrimcilere, Göçmen Kurum ve Örgütlere düşen görevler, sorumluluklar üzerine belirlemelerde bulunuldu, tartışmalar yürütüldü ve paneliste sorular yönetildi.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN