Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Berlin sokaklarında çınlanan devrimci şiarlar

Rosa Luxemburg ve Karl Liebnecht sömürü egemen sınıfların uşakları tarafından 100 yıl önce hunharca katledildi.

Ali ÇARMAN (Berlin) 
Resim galerisi için tıklayın
Dört yıldan fazla süren Birinci Emperyalist Dünya Savaşı, insanlığa tarif edilmez zararlar ve acılar verdi.Hemen herkesin savaş çığırtkanlığı o günlerde, bütün enerjileri ile yaklaşmakta olan savaşa karşı çıkan, insan yaşamını her şeyin önünde tutan iki güzel insan; Rosa Luxemburg ve Karl Liebnecht sömürü egemen sınıfların uşakları tarafında hunharca katledildi.

Çarlık Rusya’sında gerçekleşen ve binbir türlü prokavasyon, saldırıya rağmen başarı yolunda emin adımlarla ilerleyen Oktobr devrimi Alman proletaryası tarafında büyük bir sevincle karşılandı. 1918'lerin ortasında itibaren devrimci hareket ve eylemlilikler ülkenin önemli büyük şehirlerinde artarak güçlendi. Hamburg, Bremen, Leipzig, Stuttgart ve daha birçok şehirde işçilerin ve halkın desteklediği hareketler birbirini izledi. Öyleki kayzer pılını pırtısını toplamadan Hollandya’ya zor kaçtı.

5 Ocak 1919’da, Berlin işçileri silahlı bir ayaklanma gerçekleştirdiler. Zamansız ve plansız alel acele hazırlanan Berlin ayaklanması Friedrich Ebert başkanlığındaki sosyal demokrat hükümetce kanla bastırıldı.

Alman işçi sınıfının liderleri ve Spartaküs birliğinin kurucuları olan Karl Liebnecht ve Rosa Luxemburg haince katledildi. Devrim, en seçkin, en cesretli iki önderini kaybetti. Halk arasında ‘‘Kanlı Köpek‘‘ olarak namlanan Noske (savunma bakanı)nin yönettiği gerici gürühün akıl almaz saldırıları ile Proletarya bir kez daha yenilgiye uğradı.

İnsanı insanlıktan çıkaran kapitalist sisteme karşı çıkan ve Sosyalizm mücadelesinde ödün vermeyenler (özelde Karl ve Rosa) için Berlin'de uzun yıllardır gelenek haline almış büyük bir yürüyüş ve tören gerçekleşmektedir.

Gelenekten güncele
Sabah saat 10'da eylemin başlangıç alanı olan Frankfurtter allee’deyiz. Almanya'nın dört bir yanında gelenler yerlerini almaktalar. Kimi eylemlerde gördüğümüz dağınıklık ve kargaşa hiç yok denecek kadar az. Sanki, herkes anlaşmış disiplinli davranarak dünya proleteryasının iki önderi ve yoldaşlarına yakışır tutum içinde. Bu arada sağınak yağmur durmak bilmeden zaman zaman artarak devam ediyor.

Son yıllarda Almanya’da düzenlenen eylemlerde görüldüğü üzere gençliğin yüksek katılımı ve coşkusu eyleme yansıdı.

Gençlerin ellerindeki onlarca, yüzlerce kızıl bayrak, rengarenk pankartlar ve haykırılan sloganlar ile yürüyüş korteji devam ederken pencerelerde zafer işaretleri ve sıkılı yumruklar ile selamlar da oldu.

Fransa’da Kasım ayında bu yana devam eden sarı yelekliler hareketine göndermede bulunularak giyilen yelekler ve taşınan pankart dikkatlerden kaçmadı. Almanya natodan çıkmalı, Savaşa hayır, İş-eğitim-gelecek, Irkçılığa hayır gibi güncel sloganlardan doğrudan Komünizme övgüler dizen sloganlara kadar Berlin sokakları devrimci sloganlarla çınlar durdu.

Sosyalistler anıtı
Yürüyüş mezarlığa (Sosyalistler Anıtı) yaklaştığı anda bütün gruplar pankart ve bayraklarını özenle katlayarak anıta doğru yürümek için sıraya girdiler .

Farklı grupların değişik dillerde okuduğu enternasyonal marşı burada dillerden düşmedi.

Anıtın önüne gelenler saygı duruşu eşliğinde ellerindeki kırmızı gülleri adeta yoldaşlarını incitmeden usulca bırakmaktılar. Bir iki saat sonra ise anıt dört bir yanda kırmızı güllerle donandı.

İşçilerin, emekçilerin, kadınların ve gençlerin özgürlüğü vede insanlığın onuru için hayatlarını feda edenler gönüllerde yaşamaya devam etmekteler. Bu gerçekliğe her yıl tanık olmaktayız.

Kavga devam ediyor..
Almanya’daki bu hareket ‘‘ belki‘‘ kendi coğrafyasında yenilgiye uğradı denilebilinir. Ancak her yanı derslerle dolu Alman proleteryasının mücadelesi başka bir coğrafyada iktidarı ele alan Sovyet proleteryasına inanılmaz denecek kadar destek olmuştur.

Kaçınılmaz kavga devam ediyor. Çünkü; sömürü, haksızlık ve adaletsizlik dizginsizce sürmekte.

Yaşanmış kahramanlıklar, fedakarlıklar karanlıkta yolumuzu aydınlatır. Katledilişlerinin yüzüncü yılında bir kez daha onbinlerce kişi Berlin’de haykırdı: Vardık, varız, var olacağız! Anılarına saygıyla...
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN