Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2019 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 584 - 07.08. - 12.09.2019 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2019 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
Aradığınızı Bulmak İçin
Tıklayın!
Güney Almanya
İş Rehberleri
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Almanya’da kadınların seçme seçilme hakkı 100 yaşında

Stuttgart şehrinde yapılan miting ile kadınların 100 yıl önce kazandıkları seçme-seçilme hakkı kutlandı. Kadınlar dönemin kıyafetleriyle meydandaydılar.

Gül GÜZEL (Stuttgart) 
Stuttgart kentinde, şehir merkezinde yapılan miting ile kadınların 100 yıl önce kazandıkları seçme-seçilme hakkı kutlandı.

SPD Baden-Württemberg örgütü kadınları, Schlossplatz meydanında yaptıkları mitingde, yüzyıl önceki kadın kıyafetlerini giyerek, ellerindeki kadın hakları ve tarihine dair posterleri taşıdılar. Miting boyunca açtıkları bilgilendirme masası ve dağıttıkları el ilanları ile kent sakinlerini 100 yıl önce kadınların seçme, seçilme hakkı hakkında bilgilendirdiler.

Daha çok işimiz var
Yapılan konuşma ve bilgilendirmelerle kadınların ileriye dönük talepleri ve ulaşmak istedikleri hedefler belirlendi. Bu hedefler şöyle sıralandı:

Kadınlara şiddete hayır!
Aynı işe, eşit ücret,
Kadınlara daha çok emeklilik hakkı,
Parlamentolarda kadın ve erkek temsiliyet eşitliği,
§ 219 kaldırılmalı,
Bakım işinin tanınması ve daha yüksek ücrete tabi tutulması

Kadının seçme, seçilme hakkının tarihçesi
Federal Almanya genelinde kadınlar verdikleri 70 yıl mücadele sonrasında, 100 yıl önce seçme ve seçilme hakkını kazandılar. 1876’da Hedwig Dohm ‘’İnsan haklarının cinsi yoktur!’’ başlıklı yazıyı yazdı.

1884’te Minna Cauer Berlin’de ‘’Frauenwohl’’(kadın refahı) derneğini kurdu. Derneğin amacı kadınların siyasi haklarını korumaktı.

1891’de SPD ilk olarak Kadın seçme-seçilme hakkını parti programına aldı.

1908 yılında Prusya derneğince sürdürülen ‘’kadın kişiliği’’ yasağı kaldırılarak, Kadınların siyasi partilerin toplantılarına katılma hakkı verildi.

1918 de Monarşi(kraliyet) çöktü. 12 Kasım’da halkın temsilcileri yönetim programlarını hazırladıklarında, Kadınların 30 Kasım’da seçme hakkı resmiyet kazandı. Bu karara göre 20 yaşında olan her erkek ve kadın seçme hakkına sahiptir denildi. Bu karar ile o zamana kadar sınıf farklılıklarına göre olan seçme hakkı değil, genel olarak seçme hakkı onaylanmış oldu.

19 Ocak 1919 yılında kadınlar ilk olarak Almanya’da kurucu millet meclisinde oy kullandılar. Bu seçimde kadınların %82’si oy kullandı. 432 milletvekili arasında 37 kadın milletvekili mecliste yer aldı. O zamanki şartlara göre bu %9’luk oranı, kadın milletvekili oranı olarak dünyada bir ilkti. Feodal çevreler ve kiliseler kadınların bu seçme ve seçilme hakkına ve fikir özgürlüğüne karşı çıkarak, kadınların aileleriyle uğraşmaları istendi.

Sosyal demokrat Maria Juchacz 19 Şubat 1919 yılında Federal mecliste konuşan ilk kadın oldu. Konuşmasında ‘’bu meclisin yaptığı şey doğal bir şeydi. Çünkü sadece şimdiye kadar ihlal ve inkar edilen kadın haklarını verdi’’ dedi.

Baden – Württemberg’de Kadın:
Baden-Württemberg bölgesinde kadınlar ilk olarak 12 Ocak 1919’da eyalet parlamentosu seçimlerinde oy kullandılar. Bundan önce Stuttgart’ta 1908 yılında Uluslararası sosyalist aktivistleri ilk olarak, Uluslararası kadın konferansını düzenlenmişlerdi. Kongre, Clara Zetkin ve Rosa Luxemburg öncülüğünde başlatılmış ve düzenlenmişti. Clara Zetkin 25 yıl Stuttgart’ta yaşadı. 29 Ocak 1919 yılında Eyalet Anayasa meclisinde konuşan ilk kadın oldu.
Teilen
2019-02/01-Sayı-578
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN