Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

"Irkçılığa karşı sarı yeleğini giy ve sokağa çık"

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon)...

Merhaba (Paris) 
Resim galerisi için tıklayın
Türkiyeli Göçmen İşçiler Kültür Derneği (ACTİT) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Irkçılık karşıtı kampanya startını Paris’te 1 Mayıs 1995’te Front National ’in eyleminden dönen bir grup faşistin, Faslı Brahim Bouarram’ı Seine nehrine attığı Carousel köprüsü üstünde yaptığı bir basın açıklaması ile verdi.

9 Aralık günü Pazar günü yapılan basın açıklamasında ırkçı saldırı sonucu yaşamını yitirenlerin resimleri taşınarak “IRKÇILIĞA HAYIR DAYANIŞMAYA EVET” (NON AU RACISME! OUI A LA SOLIDARITE) pankartı açıldı.

Eylemde yapılan basın açıklamasında, Fransa’da her geçen gün artan insanlığın en barbar politikası olan ırkçılığa karşı DUR diyebilmek için Göçmen ve mültecilere yönelik ırkçı, ayrımcı yasa, söylem ve uygulamalar konusunda farkındalık yaratılmak istenildiği belirtildi.

Açıklamanın devamında; Irkçılık, demokratik, özgür, gelir dağılımının eşit olduğu, işsizliğin çözüldüğü, hak eşitliğinin benimsendiği bir sistemde en büyük insanlık utancıdır. Ama kapitalist krizin derinleştiği bir süreçte ise kapitalist devletlerin temel politikalarındandır. Fransa’da bugün ırkçılık yükseliyorsa, ırkçı, ayrımcı politikalar yasa düzeyine çıkartılıyorsa, devlet eliyle ırkçı, ayrımcı saldırılar artıyorsa demek ki büyük burjuvazi krizdedir.

Büyük patron Macron hükümeti artan ekonomik krizin faturasını, “neo-liberal” politikalara eşlik eden göçmenlere ve mültecilere karşı ırkçı, ayrımcı politikalar ve saldırılarla ötelemeye çalışıyor. Ne ekonomik dar boğazın sorumlusu Fransız emekçileridir ne de işsizliğin, gelir adaletsizliğinin, zamların, yoksulluğun, terörün sorumlusu göçmen ve mültecilerdir.

Fransa’nın tüm şehirlerinde yoksullaşmaya, zamlara ve hak gasplarına dur demek için günlerdir sokakta olan “Gilets Jaunes” militanları bu yalan perdesini yırttı. Biz göçmen ve mülteciler, zamlara, hak gasplarına, işsizliğe ve adaletsizliğe isyan eden, öfkesini sokakta örgütleyen tüm Gilets Jaunes militanlarını selamlıyor, bizimde birer Gilets Jaunes militanı olduğumuzu haykırmak istiyoruz’’ denilerek göçmen işçi ve emekçilere seslenilerek ‘’Irkçılığa karşı sarı yeleğini giy ve sokağa çık’’ çağrısı yapıldı.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN