Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 597 - 10.09. - 01.10.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2020/21
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2020/21
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

_“Irkçılığa hayır, dayanışmaya evet”

Avrupa Ezilen Göçmenler Konfederasyonu’nun (AvEG-Kon) Avrupa çapında...

Merhaba (Solothurn) 
AvEG-Kon’un ortak çağrısını Türkçe ve Almanca okuduktan sonra Eş başkanları kısa bir açıklama gerçekleştirdiler.

Basın açıklamasında okunan Almanca metinin Türkçesi şöyle:

“Irkçılığa Hayır, Dayanışmaya Evet”
Savaşlardan sorumlu olanlar kârlarını büyütürken, savaşın acımasız sonuçlarını halklar yaşamaktadır. Dünyanın dört bir yanında devam eden emperyalist savaşlarda ölenlere bir de göç yollarında ölen, kaybolan ve tarif edilemez acılar yaşayan insanlar eklenmektedir.

Topraklarını, geçmişini, sevdiklerini bırakarak çıkılan göç yollarının her biri “umuda yolculuktur”. Ancak daha göç yolunda atılan ilk adımda umut yerini çaresizliğe bırakır. Çölde, bir deniz ortasında, nefes alınamayacak şekilde istiflenen kamyonlarda veya teknelerde ölmeyip de “Umut” gördükleri bir kara toprağına adımlarını atan göçmenler, yoksulluk, ayrımcılık ve ırkçılıkla karşılaşmaktadır.

“Demokrasinin beşiği” sayılan ülkelerin birçoğunda ırkçı söylemlerle iktidara gelen, ırkçı uygulamaları yasallaştıran partilerin olması büyük kaygı vericidir. Irkçı ve ayrımcı politikalar, yasalar göçmenlere yönelik yaşamın her alanında artan saldırıları teşvik etmektedir. Göçmenlere yönelik ırkçı, ayrımcı saldırılar ve onları potansiyel suçlu gören yaklaşımların kaynaklık ettiği yasal düzenlemeler sadece göçmenlerin hak ve özgürlüklerini değil, aynı zamanda Avrupalı işçi, emekçi, genç ve kadınların da hak ve özgürlüklerini kısıtlamaktadır.

Avrupa emperyalist devletleri, daha fazla sömürü ve talan için, iç politikada demokratik hak ve özgürlükleri kısıtlarken, dış politikada ırkçı, faşist rejimleri, gerici diktatörlükleri silah satışlarıyla, ekonomik ve siyasi olarak desteklemektedirler.

İktidarların ırkçı politikalarına ve ırkçı saldırılara karşı Avrupa ülkelerinde ırkçılığa karşı gelişen “Faşizme hayır”, “Bir daha ırkçılık asla” tepkilerine güç katmak ve halklar arasında dayanışmayı geliştirmek için mücadeleyi yükseltmemiz gerekmektedir.

Bizler, göçmenler üzerinden yapılan kirli politikaları, ırkçı saldırıları daha görünür kılmak ve bu politika ve saldırılara karşı sessiz kalmayacağımızı göstermek için sokağa çıkıyoruz. AvEG-Kon olarak, Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere, Belçika, Hollanda, Avusturya ve İskoçya’dan “Irkçılığa Hayır, Dayanışmaya Evet” şiarıyla İnsan Hakları Haftası’nda bir kampanya başlatıyoruz.

2 ay boyunca yürüteceğimiz kampanyada, başta göçmen kurumlar, işçi ve emekçiler, aydınlar, akademisyenler, sanatçılar, politikacılar, gençler ve kadınlar olmak üzere, ırkçılığa ve faşizme karşı çıkan herkesi kampanyamıza katılmaya, tutum almaya çağırıyoruz.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN