Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

Kimse ülkesinden kaçmak zorunda kalmasın

Stuttgart ve çevresinde 40 demokratik kurum ve kuruluş bir araya gelerek ‘’Kimsenin ülkesinden kaçmak zorunda kalmadığı bir dünya’’ çağrısıyla bin 500 kişinin katıldığı bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdiler.

Ali ÇARMAN (Stuttgart) 
Resim galerisi için tıklayın
Bir avuç insanın zenginliğinin milyarlarca insanın sırtından garanti edildiği bir dünyada yaşıyoruz. Bir yanda milyarlarına milyar katan azınlık, diğer yanda açlıkla ölümüne boğuşanlar, kıt kanat geçinenler. Çevremize göz attığımızda bunun onlarca-yüzlerce örneğini çok rahat görebiliriz. Ortadoğuda devam ettirilen savaş ortamı, Suudi Arabistan ve Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanında kimi zaman masa başında kimi zaman ise el altında hertürlü silahlar satılıyor.

İnsanlığı tehdit eden bu politikalar ve savaşlarda kaçmaya çalışanlara ise avrupa kapılarını kapatıp yaşam peşinde koşan insanları ölümle baş başa bırakıyor.

Stuttgart ve çevresinde 40 demokratik kurum ve kuruluş (Barış inisiyatifleri, Sığınmacı örgütleri, Sol Parti, Gençlik örgütleri, Deniz köprüsü ve DİDF Stuttgart..) bir araya gelerek ‘’Kimsenin ülkesinden kaçmak zorunda kalmadığı bir dünya’’ çağrısıyla bir yürüyüş ve miting gerçekleştirdiler. 2018 yılının bitimine sayılı günlerin kaldığı 15 Aralık 2018 Cumartesi saat 13.00'te tren istayonu karşısında başlayan mitinge bin 500 kişi katıldı.


Savaşlara ve silahlanmaya hayır Yürüyüşte;Silahlanmaya ve ölümlere hayır-Sığınmacılara evet, Sınırlar açılsın, Bölünmeye hayır, Militarizme karşı birleşelim, Afganistana gönderilmeler durdurulsun, Irkçılığa karşı el ele, Türkiye Süriye’den çıksın vb. Talepleri dile getiren pankartlar taşındı.

Lokomotiv grubunun müziği eşliğinde başlayan yürüyüş güzergehında gençler havaya kırmızı toz boyalara sıkarak eyleme renk verdiler. Baştan sona coşkulu gecen yürüyüş eski sarayın önüne gelindiğinde burada bir ara miting yapıldı. Noel günleri dolayısıyla kalabalık şehir merkezinde geçen yürüyüş kolu alkışlarla desteklendi. Gencler yerlere CDU,SPD, FDP ve Yeşiller partilerini protesto eden yazıların üzerinde olduğu tahta haçları parka çaktılar.

Silahlanmaya, savaşlara karşı mücadele uzun yıllardır isim yapmış Sol Parti (die linke) milletvekili Tobias Pflüger miting alanında yaptığı konuşmada; ‘Milyonlarca insanı ülkelerinden kaçmaya zorlayan ekonomik ve politik koşullar kapımızın önünde başlıyor. Avraupada sınırların kapatılması için en çok Almanya para harcıyor. Silahlanma ve silah satışında Almanya’nın suçu az değil. Bizler sadece ve sadece yaşamak için ülkelerini terk ederek ölüm yollarında buraya gelen sığınmacıların günah keçisi ilan edilmesine karşıyız’ dedi.

Yürüyüşü organize edenler adına bir genç konuşma yaptı. Ülkemizdeki toplumsal adaletsizlik, işsizlik, evsizlik ve yoksulluk gibi sorunların sorumlusu mülteciler ve göçmenler değil. Kapitalistlerin daha çok kar elde etme hırslarıdır.Bizler hep birlikte sokağa çıkarak savaş, açlık ve sömürünün olmadığı bir dünyada yaşamak istediğimizi haykırmaya devam edeceğiz dedi. Barışçıl bir şekilde uzunca bir yürümenin ardında eylem sona erdi.

Sendikalar Irkçılığa Karşı
Almanya’nın en büyük sendikası IG Metal Stuttgart şubesinin çağrısyla aynı gün sabah saatlerinde Irkçılığa ve Bölünmeye karşı bir miting gerçekleştirildi. Sendikacı, temsilci ve yüzlerce işçinin katıldığı mitingde IG Metal adına konuşan Uwe Meinhardt, Mercedes fabrikasında değişik uluslardan binlerce işçi kardeşce bir arada üretmeye devam ediyor. Sendikaların bayrağında ırkçılığa yer yok tam akisine toplumsal adalet, eşitlik, barış ve özgürlük istemleri bayarığımızıdır, ırkçılığa ve faşizm özlemlerine karşı sessiz kalmayacağız dedi. Saat 11.00'de başlayan sendikanın mitingi kültürel programla devam etti.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN