Merhaba Verlag und Werbeagentur
Ana Sayfa Hakkımızda 2020 Sayıları
Reklam İletişim Künye
Güney Almanya'nın en büyük Türkçe gazetesi
Sayy: 594 - 22.05. - 02.07.2020 Son sayı için tıklayın
Nerede
  Ana Sayfa
  Hakkımızda
  2020 Sayıları
  Fiyat Listesi
  Reklam
     Başvurusu
  Baskı Tarihleri
  İletişim / Kontak
  Arşiv [Sayfalar]
  Arşiv Haberler
 
 
nerede 2019/20
 
 
Spor 2020/21
 
 
Saglik 2019/20
 
 
Tatil 2019/20
 
 


Dein PLZ:

 
Merhaba'dan Haberler

İmran, Meşale'ye sordu

Ulm'da düzenlen İnsan Hakları konulu toplantıda, yazar İmran Ayata, Türkiye'de 8 ay cezaevinde kalan gazeteci Meşale Tolu'ya sorular yöneltti. Her iki insan hakları savunucusuna da ilgi büyüktü.

Hüseyin ŞENOL (Ulm) 
Resim galerisi için tıklayın
İnsan Hakları Günü etkinlikleri nedeniyle "Mücadele edilen, anlatılan ve savunulan" başlığıyla düzenlenen etkinlik, özellikle Almanlar tarafından büyük ilgi gördü. Aralarında 15 yaş bulunan, Ulm'dan aynı lise Anna-Essinger-Gymnasium'dan mezun olan 49 yaşındaki insan hakları savunucu, siyasal bilimci ve yazar İmran Ayata ile sekiz ay Türkiye'de tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılan 34 yaşındaki, ETHA muhabiri gazeteci Meşale Tolu etkinliğin davetlileriydi.

Ulm'lu olan Ayata ve Tolu'nun üniversiteyi Frankfurt'ta okumaları da ayrıca bir tesadüf. Her iki aktivist de, Ulm'da orta okul ve lise yıllarından başlayan politik faaliyetlerini Frankfurt'ta üniversite yıllarında da aktif bir şekilde devam ettirdiler, geliştirdiler. Şimdi Meşale Neu-Ulm'da yaşarken, İmran Ayata da Berlin'de yaşıyor.

Ulm Nazi Toplama Kampı – Dokümentasyon Merkezi (DZOK) tarafından Ulm Münsterplatz'ta bulunan Stadhaus salonunda düzenlenen etkinliğe, Ulm Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi (vh), Ulm Demokrasi Vakfı ve Ulm Mülteci Meclisi de destek verdi.

Ulm'un CDU'lu Belediye Başkanı Gunter Czisch de etkinliğe katılarak, bir konuşma yaptı. Başkan, belediye olarak cezaevindeyken Meşale'ye verdikleri destekten bahsederek, iki insan hakları savunucusunu verdikleri kararlı mücadeleden dolayı tebrik etti.

Czisch'in konuşmasından sonra, Ahmet Altan'ın ve nazi döneminde tutuklanan antifaşist yazar Lisa Haag'ın kitaplarından bölümler okundu. Her iki kitaptan da okunan bölümler, bu iki insanın evlerine yapılan baskınları ve o anda yaşanan duyguları anlatıyor. Yani aynı muamaele ve kader.

İmran sordu, Meşale cevapladı
Ulm doğumlu olan iki Türkiyeli insan hakları savunucusu, Türkiye başta olmak üzere, genel olarak insan hakları sorununa değindi. Farklı bir tarzda düzenlenen etkinlikte, Ayata sordu, Tolu cevapladı. Türkiye ve Almanya'da insan hakları ihlallerine, ayrımcılığa da değinen Ayata, farklı zamanlarda da olsa, aynı yerlerde yaaşdıkları ve mücadeleri üzerine durdu. Ayata, yine bir yıl boyunca cezaevinde tutulduktan sonra serbest bırakılan, Welt Gazetesi Türkiye muhabiri Frankfurt'lu gazeteci Deniz Yücel için de sürdürülen kampanyanın en başlarında bulunanlardı.

İmran Ayata'nın sorularını yanıtlamadan önce "Ben cezaevindeyken, bu meydanda hemen şurada, 20-30 metre ileride, benim için 40 hafta boyunca sokağa çıkan insanlara büyük teşekkür borçluyum. Bu destek büyük bir moraldi benim için" dedi. Ayata'nın Sadece Türkiye ve orada yaşadıkları üzerine değil, genel olarak Almanya'daki yaşamı üzerine de sorularını içtenlikle yanıtlayan Meşale Tolu, mücadelede kararlı olduğunun altını bir kez daha çizdi.

Toplantı, her iki davetliye sorulan sorular ve yanıtlarla son buldu.
Teilen
2019-01/01-Sayı-577
metzgerei-marx
mbf-transporte.de
limousine-service-ulm
Takvim
Interna
Fehmy und Fesih
Türkische Spezialitäten Schillergarten
Signboxx
Cigköftem
Grafithek
Designmatic
AK-SU
Sayfam
Dis Doktoru - Kangal
Aydoğan Elektronik
Avukatlık Bürosu KARAKAŞ
Merhaba TV
Anwaltskanzlei KARAAHMETOĞLU & KOLLEGEN